Przedsiębiorstwa oszczędzają setki tysięcy złotych korzystając z kantorów internetowych.

Różnice w oferowanych Klientom kursach walut, między popularnymi bankami, a kantorami internetowymi mogą wydawać się niewielkie, ale wystarczy kilkadziesiąt pipsów* różnicy, by rocznie oszczędzić nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych.

Aż 60 tysięcy polskich firm eksportuje swoje towary do jednego z 218 państw na całym świecie, a wartość eksportowanych towarów, liczona w miliardach złotych, z roku na rok rośnie. [1] Dynamicznie zwiększa się także wartość importu – biorąc pod uwagę dane z okresu styczeń-sierpień 2015 i porównując je do tych samych miesięcy poprzedniego roku, import zwiększył się o 3,3 proc.[2] Co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw? Duże zyski, ale często także duże koszty i ryzyko walutowe, związane z transakcjami rozliczanymi w obcych walutach. Gorący początek roku 2016 w polskiej polityce rzutuje na rynek walutowy i kursy walut do PLN, a wahania kursu danej waluty mogą narazić polskiego przedsiębiorcę na straty.

*Pips to najmniejsza wartość zmiany kursu walutowego i oznacza cyfrę, występującą na czwartym miejscu po przecinku, czyli 0,0001. Gdy dla notowań PLN/EUR zmieni się z wartości 4,4393 na 4,4363, czyli o wartość 0,0030, to znaczy o że kurs obniżył się o 30 pipsów. Tak rozumiana wielkość punktów pips daje możliwość dość szybkiej kalkulacji zysku bądź straty. Przykładowo przy kwocie 100 tys. EUR zmiana o 30 pipsów to równowartość 300 PLN.

Ograniczenie ryzyka walutowego możliwe jest na wiele sposobów, a jednym z najprostszych jest wymiana waluty przez internet w momencie, gdy kurs jest najbardziej korzystny dla nas. Ile można w ten sposób zaoszczędzić? Prześledźmy to na konkretnym przykładzie.

Tysiące oszczędności przy eksporcie

Polska firma sprzedaje na zachodnie rynki meble łazienkowe. Dzienny zysk ze sprzedaży mebli wynosi średnio 1000 euro. Pod koniec każdego miesiąca firma podlicza zyski i na początku następnego miesiąca wymienia euro na złotówki, by np. kupić materiały do dalszej produkcji – w styczniu było to 31 tys euro. Porównajmy kursy euro w losowo wybranych bankach i kantorze internetowym. Jeśli firma wymieni walutę w banku, to zysk ze stycznia 2016 roku może wynosić odpowiednio 131 579,50 zł (w Millenium Banku), 131 040,10 zł (w BPH) lub 132 422,70 zł (w mBanku). Szczegółowe dane dotyczące kursów i obliczenia znajdują się w tabeli poniżej (kursy banków wykorzystane w tabelach na podstawie danych z money.pl)

 

 

Tę samą kwotę zysku, czyli 31 tys. euro firma meblowa może wymienić w ergokantor.pl, przez internet. Zysk w złotówkach będzie wówczas wynosił 136 186,1 zł. To ponad 3,7 tys zł więcej niż w mBanku i 5,1 tys więcej niż w banku BPH. Rocznie można zaoszczędzić w ten sposób nawet 60 tysięcy złotych (szczegóły w tabeli).

 

 

Udział w targach tańszy dzięki wymianie waluty w ergokantor.pl

Ale to nie jedyny sposób na oszczędności w firmie dzięki wymianie waluty online. Firma, która eksportuje meble prawdopodobnie wysyła także pracowników w delegacje zagraniczne – choćby po to, by prezentowali ofertę na targach branżowych lub podpisywali umowy z kontrahentami. Każda taka delegacja to nie tylko koszt, związany z udziałem w targach, ale przede wszystkim koszt podróży, noclegu i diety dla pracownika. To także pole do oszczędności.

Nasza firma z meblami łazienkowymi może w 2016 roku wziąć udział w targach LivingInteriors, które odbywają się między 18 a 24 stycznia 2016r. w Kolonii oraz w Międzynarodowych Targach Meblowych w Mediolanie w dniach 12-17 kwietnia 2016r. W obu tych krajach delegacja trwać będzie po 8 dni (7 dni targów i jeden dzień wcześniej na przygotowanie ekspozycji). Firma musi wysłać tam przynajmniej dwóch pracowników (jeden nie może pracować przez 7 dni bez przerwy).

Policzmy szacunkowe koszty delegacji: 8 dni w Kolonii to 49 euro diety + 150 euro za nocleg dla każdego pracownika (według obowiązujących stawek diet zagranicznych), czyli łącznie 3 184 euro. Kosztów podróży nie liczymy, bo zakładamy, że za bilet lotniczy płacimy w złotówkach. Doliczmy jeszcze koszty samego uczestnictwa w targach – dla ułatwienia policzymy koszty samego stoiska, bez rozliczeń za wodę, prąd i internet – w Kolonii będzie to 170 euro za metr kwadratowy stoiska, przy czym nie ma mniejszych stoisk niż 12 metrów. Zatem koszty związane z ustawieniem stoiska to 2 040 euro. Łącznie targi w Kolonii to dla firmy wydatek przynajmniej 5 224 euro.

We Włoszech za diety zapłacimy o 1 euro mniej, ale za to za noclegi więcej, bo aż 174 euro. Łącznie                8-dniowy pobyt pracowników na targach będzie kosztował 3 552 euro. Dla uproszczenia przyjmijmy, że samo stoisko będzie kosztowało podobnie, a więc ok. 2 000 euro. W sumie za udział w dwóch imprezach międzynarodowych firma meblowa zapłaci ok. 10 770 euro. Mogłaby oczywiście skorzystać z tych pieniędzy, które już ma na koncie, skoro zarabia w euro, ale przypuśćmy, że z jakichś względów konieczne będzie ponowne przewalutowanie ze złotówek na euro. W losowo wybranych bankach za 10,7 tys euro zapłacimy od ok. 48 851 zł (mBank) do ok. 49 319 zł (BPH, szczegóły przedstawia tabela). W ergokantor.pl ta sama transakcja kosztować będzie ok. 47 469 zł. Oszczędności są widoczne gołym okiem – zamiast wymieniać pieniądze w banku możemy zrobić to online w kantorze internetowym i zaoszczędzić nawet blisko 1 850 zł.

 

 

Takie przykłady na oszczędności można mnożyć – polskie firmy wysyłają przecież pracowników nie tylko na delegacje kilkudniowe, ale też na dłuższe projekty zagraniczne, sprowadzają maszyny i półprodukty z innych krajów, importują towar do dalszej odsprzedaży, kupują licencje, spłacają kredyty inwestycyjne w obcych walutach. Jeśli firma musi wymieniać złotówki na walutę obcą - warto dokonywać transakcje wymiany przez kantory online – oferują one bowiem bardziej korzystne kursy walut, co pozwoli oszczędzać niekiedy nawet dziesiątki czy setki tysięcy złotych rocznie.

 

[1] Źródło: https://www.msp.gov.pl/pl/przeksztalcenia/serwis-gospodarczy/wiadomosci-gospodarcze/29987,Polski-eksport-ciagle-rosnie-juz-teraz-nasze-towary-na-rynkach-ponad-200-panstw.pdf
[2] Źródło: http://forsal.pl/artykuly/899144,polski-eksport-mocno-w-gore-import-tez-rosnie-gus-podal-najnowsze-dane.htmlUWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.