Nieprzewidywalny rynek walut - jak możesz się zabezpieczyć?

Ryzyko walutowe (czy też inaczej ryzyko kursowe) oznacza w ekonomii ryzyko związane z możliwością wahań kursu jednej waluty w stosunku do innej. Wahania te mogą prowadzić zarówno do pogorszenia, jak i polepszenia sytuacji finansowej nas osobiście lub naszej firmy. 

Zmiany wysokości stóp procentowych, wysokość inflacji, PKB, bezrobocie, sytuacja społeczna, napięcia polityczne, polityka zagraniczna – wszystko to ma wpływ na kurs waluty danego kraju. Czynników, od których zależy wartość złotego względem innych walut jest tak dużo, że nie sposób przewidzieć, jak kurs waluty będzie się kształtował w najbliższym czasie, nie wspominając o dłuższej perspektywie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób można spróbować się zabezpieczyć się przed wahaniami kursu waluty.

Wahania kursów walut na przestrzeni ostatniego roku

Pod względem wahań kursów najczęściej wymienianych w Polsce walut (euro, frank szwajcarski, funt szterling, dolar amerykański) rok 2015 nie był rekordowy, choć wahania kursów były znaczne. Średni kurs do PLN wg NBP: franka szwajcarskiego wzrósł o 11,13%, dolara o 11,23%, funta szterlinga o 5,88%. Tylko euro utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie – zmiana kursu w ciągu całego 2015 roku to tylko -0,02%.

źródło: money.pl

Kursy walut 2014-2015

 

Znacznie większe różnice zauważymy biorąc pod uwagę kolejne dwa lata, czyli 2014 rok i 2015 rok. Średnie kursy walut pomiędzy styczniem 2014 a grudniem 2015 do PLN według NBP wzrosły od kilku do prawie 30% (dla dolara amerykańskiego). Szczegóły pokazuje wykres:

źródło: money.pl

kursy walut 2014-2015

 

Co ciekawe, im dalej cofniemy się w czasie, tym większe różnice odnotujemy. Na przestrzeni lat 2010-2015 w miarę stabilny był jedynie kurs euro, który w ciągu roku waha się zaledwie o kilka procent. Pozostałe kursy walut z roku na rok są wyższe.

źródło: money.pl

kursy walut tabelka

Kto traci najwięcej?

Komuś, kto nie jest importerem ani eksporterem i na co dzień nie ma do czynienia z transakcjami walutowymi może wydawać się, że wahania kursów walut nie dotyczą go bezpośrednio. Tymczasem jeśli ceny obcych walut wzrastają, to znaczy, że spada siła nabywcza naszej waluty. Innymi słowy – za jedną złotówkę możemy kupić mniej niż wówczas, gdy złotówka była mocniejsza, a euro, dolar czy funt słabsze.

Jaki to ma wpływ na nasze życie i kto najmocniej odczuwa wahania kursów walut?

 

  • importerzy i eksporterzy – przedsiębiorstwa, które specjalizują się w handlu zagranicznym powinny w sposób fachowy (korzystając z produktów bankowych lub kantorów internetowych) zabezpieczać się przez wahaniami kursów – wpływa to bezpośrednio na ich kondycję finansową. Ale nie tylko ci, którzy sprzedają i kupują towary z zagranicy odczuwają zmiany kursów. Odczują je także polscy producenci, którzy sprowadzają maszyny, podzespoły czy półprodukty. W praktyce ryzyko walutowe możemy podzielić na ryzyko transakcyjne (w przypadku zawierania transakcji rozliczanej w innej walucie niż waluta krajowa) oraz ryzyko księgowe (czyli wynikające z możliwości zmiany wyceny aktywów lub pasywów, których cena jest wyrażona w innej walucie niż waluta, w której prowadzone są księgi danego przedsiębiorstwa).

 

  • Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty w obcych walutach. W ostatnich miesiącach głośno jest o tzw. „ustawie o Frankowiczach”, która zakłada pomoc osobom spłacającym kredyty we frankach. Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w szwajcarskiej walucie muszą teraz spłacać raty o kilkadziesiąt procent wyższe niż początkowo, właśnie z powodu wzrostu kursu tej waluty do PLN. Warto pamiętać, że kredyty walutowe spłacają nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorcy.

 

  • firmy, które delegują pracowników do pracy za granicą, wysyłają pracowników na targi i zagraniczne konferencje. Im wyższy kurs obcej waluty, tym więcej firma zapłaci np. za uczestnictwo w branżowych targach.

 

  • konsumenci, czyli my wszyscy. Jeśli waluty obce są coraz droższe, to coraz więcej płacimy za zagraniczne wycieczki, bilety lotnicze, ale także za wszystkie towary, które pochodzą z importu, na przykład elektronikę czy odzież.

Jak się zabezpieczyć przed wahaniami kursów walut?

Receptą na ciągle drożejące waluty może być wymiana złotówek na euro, dolary, funty (i odwrotnie) w kantorach internetowych. Co prawda nie przeniesiemy się dzięki nim w czasie i nie wymienimy waluty po kursie sprzed kilku miesięcy, ale wystarczy prześledzić kursy e-kantoru i porównać je z kursami w bankach, by dostrzec ogromną różnicę. Za tę samą ilość waluty zapłacimy w banku nawet o 8% więcej niż w ergokantor.pl! Sprawdź w KALKULATORZE KORZYŚCI na stronie kantoru: za 1000 euro w banku musimy zapłacić nawet o 215 zł więcej niż w ergokantor.pl.

Oszczędzając kilkaset złotych na każdej transakcji walutowej możemy uzbierać sporą kwotę, którą przeznaczymy na zagraniczny wyjazd lub kolejną ratę kredytu! (przeczytaj nasz poradnik: Kredyt we franku szwajcarskim – jak zaoszczędzić na ratach kredytu?).

Im wyższa kwota transakcji walutowej tym większa oszczędność! Wiedzą to zwłaszcza przedsiębiorcy importerzy/eksporterzy. Więcej na ten temat w naszym artykule: Przedsiębiorcy oszczędzają setki tysięcy złotych korzystając z kantorów internetowych.

Warto być na bieżąco: obserwować trendy i wahania na rynku walutowym, zwłaszcza gdy przed nami konieczność zakupu lub sprzedaży waluty obcej. W ergokantor.pl kursy walut aktualizowane są co 15 sekund -  można więc dokonać transakcji w odpowiednim dla nas momencie i kupić/sprzedać walutę po korzystnej cenie, bez żadnych dodatkowych prowizji od transakcji.UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.