Dolar amerykański (United States Dollar) jest jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych. Waluta ta obowiązuje także w Portoryko, Mikronezji, Palau, Panamie, Ekwadorze, Salwadorze, Timorze Wschodnim, Zimbabwe oraz na Marianach Północnych, Wyspach Marshalla, Bonaire, Sabie i Sint Eustattius. Dolary oznaczane są międzynarodowym kodem USD, a jeden dolar dzieli się na 100 centów.
Historia waluty
Wbrew pozorom, nazwa waluty Stanów Zjednoczonych nie ma swoich korzeni w Ameryce, a w… Czechach. W 1519 roku wybijano tam srebrną monetę Joachimstaller. Z czasem przyjęła się jej skrócona nazwa taller lub talar. W końcu za panowania Karola V moneta przyjęła nazwę doaldera i to stąd wywodzi się określenie „dolar”. W USA można używać legalnie każdego wyemitowanego po 1861 roku znaku pieniężnego – jednak rzadko można spotkać banknoty z tak starą datą emisji. Generalnie wartość dolara coraz bardziej spada. Do 1971 roku oparta była ona na parytecie złota. Parytet przyjęty w 1900 roku wynosił 20,67 dolara, a w 1934 roku 35 dolarów za uncję. W 1933 roku zniesiono wymienialność dolara na złoto, a w 1973 roku Stany Zjednoczone całkowicie odeszły od powiązania wartości dolara ze złotem i odtąd dolar jest walutą płynną.


Waluta Stanów Zjednoczonych dzisiaj
Dolar amerykański dzieli się na 100 centów, a jego oficjalnym międzynarodowym kodem walutowym jest USD. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominale 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 dolar. Natomiast jeśli chodzi o banknoty, to w legalnym obiegu znajdują się 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 USD. Wcześniej (do 1929 roku) były także emitowane banknoty o większych nominałach: 500, 1000, 5000 i 10 000 dolarów. Na awersie papierowych pieniędzy znajdziemy wizerunki ludzi, którzy w szczególny sposób przysłużyli się Stanom Zjednoczonym: od George’a Washingtona, poprzez Abrahama Lincolna, aż po Benjamina Franklina. Co interesujące, banknoty drukowane są na papierze, który składa się w 75% z bawełny i w 25% lnu. Nic więcej o nim nie wiadomo, bo szczegółowy skład papieru jest ściśle tajny. Dodatkowymi zabezpieczeniami przed fałszerstwem są wtopione w niego niebieskie i czerwone nitki oraz pasek z mikrodrukiem i znak wodny.

 

Kurs kupna sprzedaży dolara amerykańskiego (usd/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży usd, jak i kurs kupna usd. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs usd pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs usd.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.