Korona szwedzka (svensk krona) to jednostka monetarna obowiązująca na terenie Szwecji. Jej kod walutowy według ISO 4217 to SEK. Korona dzieli się na 100 öre, jednak monety o drobnej wartości zostały już wycofane z obiegu.
Historia waluty
Korona szwedzka została wprowadzona w 1873 roku, w momencie powstania Skandynawskiej Unii Monetarnej. Szwecja oraz Dania (Norwegia dołączyła do unii w 1875 roku) zdecydowały się wtedy zamienić obowiązujące wcześniej odmiany talara (riksdalera) na jedną wspólną walutę: koronę. Pomimo iż każde z państw indywidualnie wydawało i kontrolowało swoją nową walutę, to miała ona dla nich wszystkich wspólną nazwę, stałą wartość i wymienialność w stosunku 1:1 – tym samym koroną (niezależnie z którego z krajów unii) można było płacić w całej Skandynawii. Unia rozpadła się w wyniku wybuchu I wojny światowej, jednak państwa skandynawskie do dziś zachowały jedną nazwę waluty.


Zmiana monet i banknotów
Od 1875 roku w obiegu były monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 öre oraz 1, 2 i 5 koron oraz banknoty 5, 10, 50, 100 i 1000 koron. Ciekawostką jest fakt, że monety koronowe zawierały aż 40% srebra! W 1988 roku wycofano drobne monety öre, chociaż faktycznie nie używano ich już ok. 1978 roku. Mimo wycofania drobniejszych nominałów, wciąż wszystkie monety koronowe są legalnym środkiem płatniczym, chociaż rzadko spotkamy te z zawartością srebra. W 2010 roku wycofana została także moneta 50 öre, a obecnie używa się już tylko monet 1, 5 i 10 koron oraz banknotów 20, 50, 100, 500 i 1000 koron. Co interesujące, w 1939 roku wprowadzony został także banknot o nominale 10 000 koron, jednak został wycofany z obiegu w 1991 roku. Jednak dzisiejsza waluta Szwecji przechodzi kolejne zmiany: w 2011 Riksbank (czyli szwedzki Bank Państwowy) ogłosił konkurs na nowe wzory banknotów, podając dominujące kolory oraz postaci, które mają się na nich pojawić. Jeszcze w tym roku do normalnego obiegu wejdą nowe banknoty o nominale 20, 50, 200 i 1000 koron, natomiast w 2016 roku wyemitowane zostaną banknoty 100- i 500-koronowe. Wtedy też pojawią nowe monety 1- i 5-koronowe. Co ciekawe, do obiegu powróci także moneta o nominale 2 SEK, która nie była używana od 1971 roku.

 


Kurs kupna sprzedaży korony szwedzkiej (sek/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży sek, jak i kurs kupna sek. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs sek pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs sek.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.