KURS RUB/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Rubel rosyjski (ros. rubl) jest oficjalną walutą Rosji oraz nieuznawanych republik: Abchazji i Osetii Południowej. We własnych odmianach rubel występuje również na Białorusi i Naddniestrzu (część Mołdawii). Międzynarodowy kod walutowy rubla to RUB, a jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek.
Historia waluty
Rubel znany był już w XIII wieku. Początkowo był jednostką monetarną w Nowogrodzie Wielkim i był odpowiednikiem nowogrodzkiej grzywny srebra. Emitowany był w postaci srebrnych sztabek i jego wartość odpowiadała 200 diengom. Później pozostał jedynie jednostką obrachunkową, nadal wartą 200 diengów, a po 1534 roku 100 kopiejkom. W 1654 roku za rządów Aleksego I Romanowa została wybita pierwsza moneta talarowa o wartości rubla. Do stałego użytku rubel wszedł jednak dopiero w 1704 roku, kiedy Piotr Wielki przeprowadził pierwszą reformę pieniężną (kolejne nastąpiły w latach 1769, 1839–1843, 1897, 1922–1924, 1947, 1961, 1991, 1993 i 1998). Po zakończeniu I wojny światowej rubel zaistniał jako lokalne waluty m.in. w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Harbinie (dziś Chiny), Republice Dalekiego Wschodu, Turkiestanie i na Łotwie. Od 1922 roku w Związku Radzieckim używany był rubel radziecki, a po rozpadzie socjalistycznego państwa (1988-1991) pozostał lokalną walutą w dwóch republikach radzieckich jako rubel łotewski i rubel tadżycki.


Współczesny rubel rosyjski
Dziś w użyciu pozostaje rubel rosyjski (RUB), białoruski (BYR) oraz naddniestrzański (PRB). Ciekawostką jest to, że waluta Rosji swoją nazwę najprawdopodobniej zawdzięcza rosyjskiemu czasownikowi „rubit”, czyli „odcinać” (od sztuki srebra). Od 2013 roku rosyjskie ruble dołączyły do grona walut rozpoznawanych po oficjalnym symbolu graficznym – jest to wielka litera „R” rosyjskiego alfabetu z poziomą kreską w dolnej części. Rubel dzieli się na 100 kopiejek. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominale 1, 5, 10 i 50 kopiejek oraz 1, 2, 5 i 10 rubli. Jeśli zaś chodzi o banknoty, to posługujemy się nominałami 10, 50, 100, 500, 1000 i 5000 RUB. Rubel rosyjski emitowany jest przez Centralny Bank Rosji. Jeszcze do 2006 roku ustalał on także odgórnie kurs rubla, dziś kurs ustalany jest przez rynek.


Kurs kupna sprzedaży rubla rosyjskiego (rub/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży rub, jak i kurs kupna rub. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs rub pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs rub.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.