KURS NOK/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Korona norweska (norw. krone) jest jednostką monetarną obowiązującą na terenie Norwegii. Jej kod walutowy według ISO 4217 to NOK. Korona dzieli się na 100 øre. Obecnie w obiegu są monety o nominałach 1 krone i 5, 10, 20 kroner oraz banknoty 50, 100, 200, 500 i 1000 kroner.
Norwegia – bogaty kraj wikingów
Norwegia jest jednym z krajów skandynawskich i jest drugim najmniej zaludnionym państwem Europy. Ten piękny skandynawski kraj znany jest z historii o wikingach, fiordów oraz bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. W 2005 roku Bank Światowy uznał Norwegię za kraj najbardziej przyjazny dla przedsiębiorców. Norwegia od lat dość ściśle współpracuje z innymi skandynawskimi krajami w ramach Ramy Nordyckiej. Jest to o tyle wyjątkowa organizacja, że została powołana do życia przez parlamenty krajów założycielskich (Norwegia, Szwecja, Dania i Islandia), a nie została utworzona na mocy umowy międzynarodowej. Rada Nordycka powstała w 1952 roku, jednak już wcześniej kraje skandynawskie ze sobą współpracowały. Wskutek silnych wzajemnych zobowiązań narodziła się idea skandynawizmu – ruchu polityczno-kulturalnego, który propagował zacieśnianie więzów, a nawet zjednoczenie się krajów skandynawskich. Jednak jednym z niewielu realnych przejawów skandynawizmu była wspólna waluta.


Historia waluty
Korona norweska została wprowadzona w 1875 roku – wtedy to Norwegia przystąpiła do zawiązanej w 1873 roku Skandynawskiej Unii Monetarnej. Oprócz Norwegii do unii należała Szwecja oraz Dania z Islandią; państwa te zdecydowały się na zastąpienie wcześniej obowiązujących różnych odmian talara (riksdalera) na jedną wspólną walutę – koronę. Każde z państw Skandynawskiej Unii Monetarnej musiało indywidualnie wydawać i kontrolować swoją nową walutę, jednak dla nich wszystkich miała ona wspólną nazwę, stałą wartość i wymienialność w stosunku 1:1 – tym samym koroną (niezależnie z którego z krajów unii) można było płacić w całej Skandynawii. W wyniku I wojny światowej unia się rozpadła, ale do dziś waluta Norwegii to korona norweska, zwana także krone. NOK dzieli się na 100 øre, jednak w obiegu nie ma nominału niższego niż 1 krone.

 


Kurs kupna sprzedaży korony norweskiej (nok/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży nok, jak i kurs kupna nok. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs nok pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs nok.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.