KURS JPY/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Jen to japońska jednostka walutowa, a także jedna z głównych wymienialnych walut świata. Może nam się to wydawać abstrakcyjne, ponieważ w środkowej Europie waluta Japonii nie ma większego znaczenia, jednak jest ona bardzo ważna w strefie Pacyfiku i dla gospodarki USA. Jen oznaczany jest symbolem JPY.
Historia waluty
Przed rewolucją Meiji w 1868 roku wszelkie transakcje handlowe były rozliczane w towarach: rolnik sprzedawał wyhodowane przez siebie warzywa, produkty zbożowe i ryż w zamian za produkty rybaka, czyli suszone ryby i algi. Podobnie płaciło się za wykonaną pracę – rzemieślnik otrzymywał zapłatę w towarze. Wędrowni handlarze odwiedzali gospodarstwa, sprawdzali czego potrzebują jego mieszkańcy, a po kilku dniach wracali z odpowiednimi artykułami. Często zostawiali też bezpłatne próbki, np. lekarstw, a gospodarze płacili za uzupełnianie zapasów w miarę zużycia towaru. W początkowym okresie Meiji zaczęto używać monet z brązu. Były one okrągłe i posiadały małe, kwadratowe otwory pośrodku. Monety te były używane do końca XIX wieku. Natomiast transakcje z cudzoziemcami były rozliczane w srebrnych talarach i to tutaj zaczyna się historia waluty Japonii - owe talary były nazywane okrągłymi monetami, co w języku japońskim oznaczało po prostu… jeny. Kupcy z Ameryki i Europy płacili nimi za azjatyckie towary: herbatę, porcelanę, jedwab. W 1870 roku ryż przestał być głównym miernikiem wartości, a stało się nim złoto – od 1873 roku podatek uiszczany był już w pieniądzu, a nie w towarach.


Znaczenie jena w gospodarce światowej
Państwowa Mennica została założona w Japonii w 1871 roku. Międzynarodowy kod walutowy jena to JPY, a pierwszy japoński banknot ukazał się 1872 roku i miał wartość 10 senów. Na początku jen dzielił się na 100 senów i 1000 rinów, jednak seny i riny zostały wycofane z obiegu w 1954 roku. Dziś w obiegu znajdują się monety o nominale 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów oraz banknoty o nominale 1000, 2000, 5000 i 10 000 JPY. Kurs japońskiej waluty nie ma zbyt wielkiego znaczenia dla gospodarki Polski i innych krajów europejskich, co najwyżej może mieć wpływ na ceny elektroniki. Jen jest jednak bardzo ważny w strefie Pacyfiku i jest istotny dla gospodarki USA. Co ciekawe, z udziałem japońskich jenów przeprowadzana jest aż co piąta transakcja wymiany na rynku walutowym na świecie!

 


Kurs kupna sprzedaży jena japońskiego (jpy/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży jpy, jak i kurs kupna jpy. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs jpy pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs jpy.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.