KURS GBP/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Funt szterling (ang. pound sterling) nieoficjalnie zwany jest także funtem brytyjskim. Jest jednostką monetarną obowiązującą w Wielkiej Brytanii, a jego międzynarodowy kod walutowy to GBP. Funt dzieli się na 100 pensów.
Historia waluty
Początkowo funt nie był wcale walutą, a... miarą wagi! Miał on równowartość ok. 0,37 kg. W XII wieku król Henryk przyjął za podstawową jednostkę rozrachunkową funt srebra wysokiej jakości, jednak zwykli mieszkańcy Wysp Brytyjskich posługiwali się drobnymi srebrnymi monetami, czyli pensami (ang. pennies). Funt w tym czasie był podzielny na 240 pensów, jednak inflacja doprowadziła do takiego obniżenia wartości pensa, że to funt stał się walutą Wielkiej Brytanii. Żeby odróżnić nazwę waluty od nazwy miary wagi dodano słowo „szterling”. Pierwsze monety jednofuntowe wybito ze złota w 1489 roku. W 1717 roku wartość funta szterlinga została nieoficjalnie związana ze złotem i stan taki utrzymywał się aż do 1919 roku - zmiana sytuacji funta była związana z wydatkami na działania wojenne. Po zakończeniu I wojny światowej Brytyjczycy usiłowali przywrócić tzw. standard złota, jednak próby te zostały zniweczone w 1931 roku, kiedy wybuchł Wielki Kryzys.


Dzisiejszy funt szterling
Waluta Wielkiej Brytanii kiedyś dzieliła się zupełnie inaczej; funt szterling był wymienny na 20 szylingów, a każdy szyling na 12 pensów. Dopiero w 1971 roku Brytyjczycy przeszli na system dziesiętny i dziś jednemu funtowi odpowiada wartość 100 pensów. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów oraz 1 i 2 funty. Jeśli chodzi zaś o banknoty, to używamy nominałów 5, 10, 20 i 50 funtów. Papierowe 100 funtów dostępne jest tylko w Szkocji i Irlandii Północnej. Ciekawostką jest fakt, iż w Szkocji emitowane są także banknoty o nominale 1 GBP. Każda brytyjska prowincja ma własne pieniądze papierowe, a oddzielne monety posiadają wyspy Man, New Jersey i Jersey. Niektóre lokalne banki w Szkocji i Północnej Irlandii emitują własne banknoty waluty Wielkiej Brytanii, jednak nie są one prawnym środkiem płatniczym (warto jednak zaznaczyć, że oficjalnie na Wyspach żaden banknot nie ma takiego statusu), a rodzajem weksla. Banknoty te często nie są akceptowane w Walii i Anglii, nie są też przyjmowane w kantorach poza Wielką Brytanią.

 

Kurs kupna sprzedaży funta brytyjskiego (gbp/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży gbp, jak i kurs kupna gbp. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs gbp pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs gbp.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.