KURS EUR/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Euro jest uznawane za środek płatniczy, który obowiązuje w krajach należących do Unii Gospodarczej i Walutowej. Euro dzieli się na 100 eurocentów, a jego międzynarodowy kod to EUR.
Historia waluty
Pierwsze koncepty utworzenia Unii Walutowej dla krajów europejskich pojawiały się już w latach 60. XX wieku, a w kolejnym dziesięcioleciu opracowano plan wprowadzenia wspólnej waluty. W 1979 roku utworzono Europejski System Walutowy, który na samym początku posługiwał się ECU (ang. European Currency Unit), który był jednak tylko walutą rozliczeniową.
Korzeni euro należy doszukiwać się w samej idei Unii Europejskiej; wiele spośród krajów Europy marzyło o transakcjach, które nie będą utrudniane przez wahające się kursy walut. Odpowiedzią miała być Unia Gospodarcza i Walutowa, która została powołana do życia (wraz z całą Unią Europejską) przez traktat z Maastricht w 1993 roku. W 1995 roku w Madrycie euro uzyskało swoją nazwę, a w 1999 roku sen przybrał materialną formę i ECU zostało zastąpione realną walutą – euro.
Tak powstała strefa euro, czyli wspólna przestrzeń unijnych państw, które wprowadziły euro jako swoją walutę. Banknoty euro wyglądają identycznie w całej strefie, natomiast monety mają awersy europejskie (takie same w wszystkich krajach) oraz narodowe rewersy (odrębne dla każdego kraju członkowskiego).


Gdzie obowiązuje euro?
Wraz z początkiem 2002 roku w 12 krajach Unii Europejskiej do obiegu weszły banknoty i monety euro, zastępując dotychczasowe waluty tych państw. Dziś waluta Unii Europejskiej obowiązuje w części jej krajów (a w części jest stopniowo wprowadzana); krajami Unii, w których możemy płacić EUR są: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia oraz Włochy.
Na podstawie formalnego porozumienia ze Wspólnotą Europejską euro jest także walutą Monako, San Marino i Watykanu. Bez podobnego porozumienia waluta Unii Europejskiej jest używana w Andorze, Czarnogórze i Kosowie. Dodatkowo EUR posługujemy się w departamentach zagranicznych, na terytoriach i wyspach należących do państw członkowskich lub stowarzyszonych z nimi: Gujanie Francuskiej, Gwadelupie, Majotcie, Martynice, Miquelon, Réunion, Saint-Pierre oraz Francuskich Terytoriach Południowych i Antarktycznych.

 

Kurs kupna sprzedaży euro (eur/pln) 

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży eur, jak i kurs kupna eur. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs eur pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs eur.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 

 

 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.