KURS DKK/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Korona duńska (dun. krone) jest jednostką monetarną Danii oraz jej terytoriów zależnych, tj. Wysp Owczych oraz Grenlandii. Jej międzynarodowy kod waluty Danii to DKK, a jedna korona dzieli się na 100 øre.
Historia waluty
Korona duńska została wprowadzona w 1873 roku, w momencie powstania Skandynawskiej Unii Monetarnej. Dania wraz ze Szwecją (Norwegia dołączyła do unii w 1875 roku) zdecydowały się wtedy zamienić obowiązujące wcześniej odmiany talara (riksdalera) na jedną wspólną walutę: koronę. Każdy z krajów związanych unią monetarną indywidualnie wydawał i kontrolował swoją nową walutę, jednak miała ona dla wszystkich wspólną nazwę, stałą wartość i wymienialność w stosunku 1:1. Dlatego też koroną, niezależnie z którego z krajów unii, można było płacić w całej Skandynawii. Unia rozpadła się po I wojnie światowej, jednak państwa skandynawskie postanowiły zachować nazwę waluty; do dziś waluta Danii, Szwecji i Norwegii to korona.


Wspólna waluta Danii, Wysp Owczych i Grenlandii
Pomimo iż Dania należy do Unii Europejskiej, jest jednym z państw zwolnionych z obowiązku wprowadzenia u siebie waluty euro. Korona duńska jest walutą obowiązującą na terenie Danii, Wysp Owczych i Grenlandii. Monety występując w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 koron i 50 øre, natomiast banknoty - 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. Do 2008 roku emitowana była także moneta 25 øre, jednak została wycofana z obiegu. Dotychczas Danmarks Nationalbank (Narodowy Bank Duński) wydał kilka serii w walucie koronowej. Wśród banknotów DKK znajdziemy m.in. serię z wizerunkami duńskich artystów i duńskimi pejzażami, z wizerunkami zwykłych Duńczyków i duńską fauną czy najnowszą (z 2009 roku) z duńskimi mostami oraz zabytkami archeologicznymi z duńskich muzeów. Natomiast na monetach możemy podziwiać wizerunki poszczególnych władców oraz inne związane z monarchami i samym krajem obrazy. Ponadto od 1990 roku wydawane są pamiątkowe monety obiegowe o nominałach 10 i 20 koron, np. w 1992 roku wydano monety 20-koronowe z okazji srebrnego wesela pary królewskiej czy w 1997 roku z okazji 25-lecia panowania Małgorzaty II. Narodowy Bank Duński wyemitował także szereg srebrnych monet kolekcjonerskich, nie znajdujących się w obiegu - tym samym waluta Danii to nie lada gratka dla miłośników numizmatyki.

 


Kurs kupna sprzedaży korony duńskiej (dkk/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży dkk, jak i kurs kupna dkk. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs dkk pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs dkk.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.