KURS CZK/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Korona czeska (Koruna česká) jest jednostką monetarną Czech. Jedna korona dzieli się na 100 halerzy. Międzynarodowy kod walutowy korony czeskiej to CZK.
Historia waluty
W 1074 roku w Czechach pojawiła się grzywna - waluta, która z czasem zaczęła dzielić się na 4 wiardunki po 4 łuty po 4 kwentliki. Pod koniec XII wieku rozpoczęto emisję brakteatów, jednostronnych monet. Król Wacław II wprowadził ok. 1300 roku system groszowy. Srebrne monety wybijane w praskiej mennicy stały się walutą Europy Środkowej. Pod koniec XV wieku na czeskim terytorium pojawiła się kolejna srebrna moneta, zwana „Joachimstaler Grosche”, a potocznie talarem. Za panowania Karola V w Niderlandach moneta przyjęła nazwę doaldera i to stąd wywodzi się określenie „dolar”. Za panowania Austriaków, Czesi posługiwali się walutą austriacką. Trwało to aż do 1857 roku, kiedy ujednolicono systemy monetarne Austrii i Węgier. Po rozpadzie monarchii austriacko-węgierskiej w 1918 roku powstała Republika Czechosłowacka, a w 1919 roku do obiegu weszła nowa czechosłowacka waluta – korona czechosłowacka. Uległa ona jednak likwidacji podczas II wojny światowej. Wspólna waluta została przywrócona po odzyskaniu niepodległości Czechosłowacji.


Korona czeska dziś
Korona czeska obowiązuje od 1993 roku. Po rozpadzie Czechosłowacji w styczniu 1993 roku na początku pomiędzy Republiką Czeską a Republiką Słowacką obowiązywała unia monetarna i wspólna waluta – korona czechosłowacka. Dopiero wiosną powstały dwie osobne waluty: korona czeska i korona słowacka (dziś na Słowacji używa się euro). Ciekawostką jest, iż najpierw na federalnych banknotach umieszczano czeskie lub słowackie znaczki, a dopiero później każde z tych państw rozpoczęło drukowanie własnych banknotów. Dziś waluta Czech to korona czeska, która dzieli się na 100 halerzy. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 koron – w 2003 roku wycofane zostały monety 10- i 20-halerzowe, a w 2009 roku wycofano także monetę o nominale 50 halerzy. Natomiast banknoty występują w nominałach 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 CZK. W 2008 roku wycofano nominał 20 koron, a w 2011 – 50 koron. Co ciekawe, oznacza to, iż nominał 50 koron aż do 2011 roku występował zarówno w postaci monety, jak i banknotu.

 


Kurs kupna sprzedaży korony czeskiej (czk/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży czk, jak i kurs kupna czk. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs czk pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs czk.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.