Frank szwajcarski jest jednostką monetarną Szwajcarii i Liechtensteinu. Frank dzieli się na 100 centymów, a jego międzynarodowym oznaczeniem jest CHF..
Historia waluty
W Szwajcarii frank pojawił się wraz z wojnami napoleońskimi – wtedy kraj ten padł jedną z ofiar podbojów słynnego Bonapartego. Część kantonów, czyli części składowych Szwajcarii, rozpoczęła bicie monet na wzór francuskich franków. Co ciekawe, przywilej produkcji i emisji własnych monet posiadały nie tylko kantony i gminy, ale nawet… klasztory! I trzeba przyznać, że korzystano z tego przywileju aż nadto, bo w całym kraju krążyło mnóstwo rozmaitych monet o różnych nominałach, walutach i systemach jednostek. Ta sytuacja była bardzo kłopotliwa nie tylko w codziennych transakcjach, ale i w tych na większą skalę; dlatego też Szwajcarska Konstytucja Federalna z 1848 roku przeniosła wszystkie prawa do bicia monet na rząd federalny. System monetarny został ujednolicony, a srebrny frank stał się walutą całej Szwajcarii. Monety wybijano w Paryżu i Strasburgu, ponieważ żadna lokalna mennica nie była w stanie wyprodukować monet dla całego kraju. Sytuacja taka się utrzymała aż do 1890 roku, kiedy Mennicę Berneńską przeobrażono w Mennicę Federalną i to ona produkuje franki szwajcarskie po dziś dzień.


Frank szwajcarski dziś
Frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów lub rappów (określenie w części niemieckojęzycznej Szwajcarii). Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominale 5, 10, 20 i 50 centymów oraz 1, 2 i 5 franków. Co ciekawe, do 1967 roku monety frankowe były wybijane ze srebra. Jeśli zaś chodzi o banknoty, to używa się nominałów 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 CHF. Banknoty drukowane są na specjalnym papierze zawierającym włókna bawełniane, dzięki czemu są trwałe i wytrzymałe. Dodatkowo do produkcji CHF używa się specjalnego tuszu, który jest odporny na 18 związków chemicznych i światło. Istnieje także wymóg mówiący, że tusz ten ma być w dużym stopniu odporny na pranie w wysokiej temperaturze. Dziś waluta Szwajcarii jest jedną z podstawowych walut wymienialnych świata – popularniejsze są tylko dolary amerykańskie, euro, jeny i funty szterlingi. Frank szwajcarski słynie od lat ze swojej stabilnej wartości. To właśnie m.in. ta cecha franka zachęciła wielu Polaków do zaciągania kredytów w CHF. Po osłabieniu kursu złotego raty zobowiązań gwałtownie wzrosły – przyniosło to w 2009 roku poważne problemy finansowe ok. 600 tys. Polaków.


Kurs kupna sprzedaży franka szwajcarskiego (chf/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży chf, jak i kurs kupna chf. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs chf pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs chf.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.