Dolar kanadyjski (Canadian dollar) to jednostka walutowa obowiązująca w Kanadzie – drugim pod względem wielkości kraju świata. Waluta Kanady opisywana jest międzynarodowym kodem CAD lub CAN $. Dolar kanadyjski dzieli się na 100 centów.
Historia waluty
Kanada została odkryta przez włoskiego (ale pływającego pod angielską banderą) żeglarza Giovanniego Cabota w 1497 roku. Przez pierwszych kilka wieków w Kanadzie stosowano monety przybywających tam kolonizatorów: angielskie, francuskie, hiszpańskie, portugalskie i południowoamerykańskie. Pierwsze dolary kanadyjskie zostały wprowadzone przez Bank of Montreal w 1817 roku na terenie Górnej Kanady i Quebecu. W latach 1854-1913 dolar kanadyjski posiadał pełne pokrycie w złocie. Waluta Kanady utraciła je wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej w 1914 roku, na krótko powróciła do tego stanu w latach 1926-1931 i już więcej się to nie udało. Pierwsze banknoty były drukowane na kartach do gry, z czasem zastąpiły je bony. Pod koniec XIX wieku emisją pieniędzy zajmowały się prywatne banki. Z powodu nieustających problemów ekonomicznych kraju i upadłości prywatnych banków, rząd zmuszony został do wprowadzenia reformy systemu walutowego i utworzenia w 1934 roku banku narodowego „Bank of Canada”, który otrzymał wyłączne prawo emisji pieniędzy.


Dolar kanadyjski dziś
Dolar kanadyjski dzieli się na 100 centów. Obecnie w obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 CAD. W 1989 roku zostały wycofane z obiegu banknoty 1-dolarowe, a w 1996 roku 2-dolarowe – zastąpiono je monetami. W 2000 roku zrezygnowano także z banknotów o nominale 1000 dolarów. Co do monet, aktualnie posługujemy się nominałami 1, 5, 10 i 25 centów oraz 1 i 2 dolary. Na banknocie umieszczone jest państwowe godło, a zwieńczająca je korona symbolizuje monarchę brytyjskiego, który jest głową państwa. Na banknotach znajdziemy także lwa trzymającego liść klonu, czyli podkreślenie suwerenności Kanady. Natomiast lew i jednorożec trzymający na lancach flagi brytyjską i francuską symbolizują dwa kraje, dzięki którym istnieje dzisiejsza Kanada. Co interesujące, obecnie emitowane monety wychodzą w niezmienionej formie od 1937 roku i są wzorowane na ich amerykańskich odpowiednikach.

 


Kurs kupna sprzedaży dolara kanadyjskiego (cad/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży cad, jak i kurs kupna cad. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs cad pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs cad.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.