KURS AUD/PLN - KUPNO/SPRZEDAŻ

Dolar australijski (Australian dollar) jest oficjalną walutą Australii, Kiribati, Nauru, Tuvalu oraz terytoriów zależnych Australii: Wysp Bożego Narodzenia, Wysp Kokosowych oraz Norfolk. Międzynarodowy kod dolara australijskiego to AUD, a jeden dolar australijski dzieli się na 100 centów australijskich.
Historia Australii i jej waluty
Australia została odkryta przez Jamesa Cooka, angielskiego żeglarza i jednego z największych odkrywców lądów na Oceanie Spokojnym. Podróżnik badał wybrzeża Australii już podczas swojej pierwszej wyprawy dookoła świata w latach 1768-1771; wtedy Cook dowodził statkiem Endeavour i przepłynął z Przylądka Horn do Tahiti. Wraz z Cookiem do Australii przybyli nowi angielscy osadnicy, którzy zaczęli z czasem używać nowej odmiany znanej im waluty – funta. Historia dolara australijskiego rozpoczyna się w 1966 roku, kiedy zastąpił on dotychczas stosowane funty australijskie. Jego kurs wymiany był ściśle związany z funtem brytyjskim, co nie powinno dziwić ze względu na związki historyczne pomiędzy Australią i Wielką Brytanią. Był ku temu jeszcze jeden powód: funt przez wiele lat był dominującą i najstabilniejszą walutą na świecie.


Dolar australijski dziś
Waluta Australii drukowana jest na polimerze, który jest odporny na zużycie i wodę. Ciekawostką jest fakt, iż dolary australijskie były pierwszymi „plastikowymi” pieniędzmi – wprowadzono je do obiegu w 1990 roku. Banknoty AUD rozpoznamy po przezroczystym okienku z wklejonym znakiem holograficznym, które służą jako zabezpieczenie przed fałszerstwami. Waluta Australii jest szóstą pod względem popularności waluta na rynku forex – przed nią znajdują się jedynie dolar amerykański, jen, euro, funt brytyjski i dolar kanadyjski. Około 5% wszystkich transakcji walutowych na świecie jest zawierana w dolarach australijskich. Dolar australijski bywa czule nazywany „Aussie”, czyli Australijczykiem. Dzieli się on na 100 centów australijskich, a obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 dolary. Jeśli zaś chodzi o banknoty, to posługujemy się nominałami 5, 10, 20, 50 i 100 AUD. Za emisję waluty Australii odpowiedzialny jest bank centralny Reserve Bank of Australia.


Kurs kupna sprzedaży dolara australijskiego (aud/pln)

Nasz system automatycznie aktualizuje zarówno kurs sprzedaży aud, jak i kurs kupna aud. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność, która gwarantuje najświeższe notowania danej waluty.


Pamiętajmy, że wpływ na kurs aud pln ma wiele niezależnych od siebie czynników. Na kurs wpływa m.in. inflacja, stan gospodarki oraz stopy procentowe. Podchodząc do tematu ustalania kursu walut nie można przejść obojętnie obok polityki kursu oraz polityki pieniężnej.


Podczas dokonywania wymiany waluty w ergokantor.pl otrzymujesz zawsze aktualny kurs aud.

KALKULATOR KORZYŚCI:

 
 

UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.