Kredyty walutowe – czy wciąż są dostępne?

Chcesz wybudować dom, kupić nowy samochód, rozwijać firmę... Cele są przeróżne – pytanie: jak chcesz zdobyć na to pieniądze? Wydawałoby się, że najlepszym pomysłem jest wzięcie kredytu… i tu zaczynają się niewiadome. W złotówkach czy w walucie obcej? Jaką kwotę jesteś w stanie spłacać miesięcznie? Warto skrupulatnie  przemyśleć sprawę - kredyt to zobowiązanie na co najmniej kilka lat…

Kredyt we frankach szwajcarskich – prysła mydlana bańka

Polski rynek kredytów walutowych obecnie jest mocno ograniczony – po kryzysie finansowym, który dotknął cały świat, wprowadzone zostały liczne restrykcje dotyczące udzielania kredytów, zwłaszcza w walutach obcych. Teoretycznie możemy wnioskować o kredyt zarówno w walucie krajowej, jak i obcej. Weźmy jednak pod uwagę, że obecnie kredyty walutowe w EUR, USD czy CHF, kiedyś tak popularne, są praktycznie niedostępne dla zwykłego Kowalskiego. Frank szwajcarski był postrzegany przez analityków rynku finansowego, bankowców jako jedna z najbardziej stabilnych walut. Do czasu gdy 15 stycznia 2015 roku Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że kończy ze sztywnym powiązaniem narodowej waluty z euro. Odczuli to mocno nie tylko kredytobiorcy posiadający zobowiązania we frankach szwajcarskich, ale także firmy rozliczające się w tej walucie. Kredyt we frankach był dużo niżej oprocentowany niż kredyt w złotówkach. Klienci banków płacą dziś za kredyt walutowy znacznie więcej niż przewidywali w trakcie podpisywania umowy z bankiem. Przykładowo: jeśli kurs CHF/PLN wynosił 2,20 w momencie brania na siebie zobowiązania, to Kredytobiorca miał do spłacenia przy kredycie udzielonym w wysokości 100 000 CHF kwotę 220 000 PLN kapitału. Niestety na dzień 24-11-2015 r. kurs CHF to 3,93, więc mamy do spłacenia już 393 000 PLN… Próba przewidzenia kursu walut w perspektywie długoterminowej jest jak wróżenie z fusów. Transakcje walutowe zawsze niosą ze sobą ryzyko gwałtownych zmian kursu. Wahania kursu jednej waluty w stosunku do drugiej mogą prowadzić zarówno do pogorszenia, jak i polepszenia sytuacji finansowej.

 

Kiedy zaciągnięcie kredytu w walucie obcej się opłaca?

Dziś większość kredytów hipotecznych udzielanych jest w złotówkach. Zaledwie kilka instytucji może nam zaoferować kredyt w walucie obcej i to pod bardzo rygorystycznymi warunkami, m.in. osiąganie dochodów w walucie kredytu. Niewielu wnioskodawców tak naprawdę stać na kredyt walutowy – obliczanie zdolności kredytowej dla walut obcych jest bardziej restrykcyjne i są one obciążone wysoką marżą. Nawet jeśli należymy do uprzywilejowanej grupy, którą stać na kredyt walutowy i bank zechce go nam udzielić - przemyślmy poważnie tę decyzję. Stara prawda brzmi: najbezpieczniej zaciągać kredyt w walucie, w której się zarabia, ponieważ w ten sposób unika się ryzyka walutowego. Niestety nie wszystko da się zaplanować na kilka lat do przodu, kolejna niewiadoma dla Polaków to termin wstąpienia Polski do Strefy Euro, wtedy wszyscy zaczniemy zarabiać w Eur, a nasze kredyty zostaną przewalutowane, tylko po jakim kursie?

 

Rekomendacje S i T przeszkodą dla wielu Polaków

Podstawowym celem działania Komisji Nadzoru Finansowego jest utrzymanie stabilnego funkcjonowania i doprowadzenie do bezpiecznego rozwoju polskiego rynku finansowego. Dlatego gdy pojawiły się poważne problemy finansowe Polaków z powodu zmian kursu franka szwajcarskiego KNF postanowiła działać. Ponieważ u podstaw kłopotów z kredytami walutowymi w Polsce leżało nadmierne rozluźnienie standardów kredytowych w obszarze kredytów mieszkaniowych oraz nadmierne zadłużenie gospodarstw domowych Komisja Nadzoru Finansowego zobowiązała banki do działań mających na celu uzdrowienie sytuacji: ograniczono możliwość nadmiernego zadłużania się, zwiększono nadzór nad bankami, wprowadzono nowe procedury. To niestety spowodowało ograniczenie liczby udzielanych kredytów walutowych, a kredyty we frankach stały się niemalże całkowicie niedostępne. Rekomendacje wymogły wprowadzenie przez banki procentowego progu przychodów Klienta powyżej, którego nie można już zaciągać kolejnych zobowiązań, określono też maksymalny okres kredytowania. Banki dużo dokładniej muszą sprawdzać każdego potencjalnego kredytobiorcę pod względem jego wypłacalności i zabezpieczenia przed ryzykiem kredytowym i walutowym. Rekomendacja T miała zapobiec nakręcaniu spirali zadłużenia wśród Polaków, jednak w rzeczywistości oznacza nieosiągalność kredytu walutowego dla przeciętnego mieszkańca Polski. Według wielu działania i rekomendacje KNF okazały się zbyt rygorystyczne i restrykcyjne. Ich celem było zmniejszenie liczby niespłacanych kredytów bankowych i ograniczenie nadmiernego zadłużania się obywateli. W praktyce okazało się, że dziś mało kto może sobie pozwolić na kredyt walutowy.UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.