Kredyt we franku szwajcarskim - jak zaoszczędzić na ratach kredytu?

Co zrobić, żeby kredyt walutowy, wzięty na 35 lat, kosztował nas o kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej? Wystarczy wiedzieć, jak zaoszczędzić na ratach i spłacać je w odpowiedni sposób.

Zanim w życie weszła tzw. „ustawa antyspreadowa” spłata rat odbywała się według jednego schematu – bank pobierał od Klienta złotówki, które przeliczał według swojego kursu na franki lub euro. Było to dla Kredytobiorców niekorzystne z dwóch powodów – po pierwsze: banki przeliczały ratę kredytu po swoim kursie (wysokim!), po drugie: bank udzielał kredytu walutowego przeliczając walutę na złotówki po cenie kupna waluty, ale kiedy przychodziło do spłaty rat, brał pod uwagę cenę sprzedaży. Na wahaniach kursu waluty przy wypłacie kwoty kredytu na konto Kredytobiorcy można było stracić lub zarobić w zależności od kursu, który obowiązywał w dniu przelania środków na konto Klienta. Ze względu jednak na coraz niższą wartość złotówki w przeciągu ostatnich kilku lat, pomimo kilkuletniej spłaty kredytu jego wartość do spłaty wciąż rośnie.

Przykładowo: w 2008 roku rodzina X wzięła kredyt na 100 000 CHF, więc do spłacenia mieli ok. 220 000 zł (koszt franka wynosił wtedy ok. 2,2000 zł). Dziś kurs CHF/PLN wynosi ponad 4,0802 (kurs na dzień 25-01-2016r., godz. 12:52 ergokantor.pl), więc (w uproszczeniu-nie licząc spłaconego już kapitału) zobowiązanie urosło do poziomu ponad 408 020 zł!

Od 2011 roku obowiązuje „ustawa antyspreadowa”, według której banki mają obowiązek przyjąć od Kredytobiorcy spłatę raty w takiej walucie, w jakiej zaciągnięty jest kredyt (czyli np. we frankach lub euro, a nie jak dotychczas – tylko w złotówkach). Wymaga to oczywiście od Kredytobiorcy posiadania konta walutowego w tym banku, w którym zaciągnięty został kredyt walutowy, ale ta sama ustawa mówi, że bank musi udostępnić Klientowi możliwość założenia takiego konta, służącego do obsługi kredytu, a co więcej, nie może pobierać opłat za prowadzenie takiego rachunku.

Dzięki temu rozporządzeniu Kredytobiorcy, którzy mają zaciągnięty kredyt w obcej walucie mogą oszczędzić kilkadziesiąt do kilkuset złotych miesięcznie. W skali roku to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności, a jeśli policzymy różnicę dla całego kredytu, spłacanego przez 30 lub 35 lat, to okaże się, że oszczędności wystarczą na pokrycie remontu posiadanej nieruchomości.

 

Jak zaoszczędzić na ratach kredytu we franku szwajcarskim?

Nie przepłacaj! Regulując raty kredytu walutowego, warto wymieniać walutę tam, gdzie kursy euro czy franka szwajcarskiego są najbardziej korzystne. Porównując kursy walut z dnia 15 stycznia 2016 roku bankowe i w internetowym serwisie wymiany walut ergokantor.pl szybko zorientujemy się, że między ceną jednostki waluty może być nawet kilkadziesiąt groszy różnicy. Przy racie wynoszącej dla przykładu 500 franków szwajcarskich ta pozornie niewielka różnica na kursie przynosi niemałe różnice w wysokości raty w złotówkach. W zależności od banku, za ratę 500 franków możemy zapłacić od 2048 zł do 2119 zł. Gdy wymienimy walutę w kantorze internetowym oszczędzimy znaczną sumę – 500 franków wymienionych za pośrednictwem ergokantor.pl to 2020 zł. Dokładne różnice pokazuje tabela.

 

rata kredytu we frankach w różnych bankachKursy franka pochodzą z money.pl, z dn. 15.01, z godz. 0.00 – 9.55

Różnica może wydawać się niewielka – w jednym banku to 28 złotych, w innym kilkadziesiąt, a przy najwyższym kursie bankowym z dnia 15 stycznia br. ta różnica wynosi niecałe 100 złotych (Bank Millenium). Czy opłaca się kupować walutę w kantorze internetowym i samemu wpłacać franki do banku na spłatę kredytu? Spójrzmy na tabelę:

 

Kursy franka pochodzą z money.pl, z dn. 15.01, z godz. 0.00 – 9.55

 

Jeśli ktoś sądzi, że nie, powinien spojrzeć na kalkulację (uproszczoną) rocznych oszczędności i oszczędności dla całego okresu kredytowania, który w przypadku kredytów hipotecznych wynosi zwykle 30-35 lat. Ile można zaoszczędzić w tym czasie? Jeśli zamiast wymieniać waluty po bankowym kursie, wymienimy je na ergokantor.pl to nasze oszczędności przez 35 lat będą naprawdę spore – nawet 40 tysięcy złotych! I to tylko przy założeniu, że ani kurs franka ani spready walutowe bankowe nie będą już rosnąć.

Żaden bank ani bankowy kantor internetowy nie zaoferuje tak dobrej ceny waluty jak niezależny internetowy serwis wymiany walut! Przykładowo: spłacamy kredyt walutowy w CHF w Alior Banku udzielony 

na 35 lat, jeśli będziesz go spłacać walutą kupioną w ergokantor.pl, zamiast po kursie bankowym, będzie Cię  kosztował o 6300 zł mniej. To kwota, za którą można pojechać na przyzwoite wakacje zagraniczne – dlaczego więc z niej zrezygnować?

Ile można zaoszczędzić na całym kredycie, jeśli zamiast spłacać kredyt w złotówkach, wymienimy je najpierw online na franki, pokazuje tabela.

 


Kursy franka pochodzą z money.pl, z dn. 15.01, z godz. 0.00 – 9.55

Co zrobić, żeby oszczędzić kilkadziesiąt tysięcy na kredycie walutowym we franku szwajcarskim?

Zmienić sposób spłaty kredytu walutowego! Zamiast spłacać go automatycznie ze swojego złotówkowego konta osobistego, założyć konto walutowe do obsługi kredytu w tym samym banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt. Następnie założyć bezpłatne konto w kantorze online ergokantor.pl. Podajesz numery dwóch rachunków bankowych – w złotówkach i walucie Twojego kredytu i zlecasz transakcję, akceptując kurs i kwotę kupowanej waluty.

Najbardziej korzystne kursy walut znajdziesz na ergokantor.pl – kantor nie pobiera za wymianę żadnej prowizji, a przelewy do większości banków są bezpłatne.

W ergokantor.pl możesz zlecać transakcje 24h na dobę 7 dni w tygodniu – zatwierdzasz warunki transakcji  kiedy kurs waluty Ci odpowiada - dla dużych oszczędności warto poświęcić kilkanaście minut miesięcznie, by wymienić franki czy euro online. 

 

 UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.