Jak zaoszczędzić robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych?

Na co dzień kupujemy różne produkty: artykuły spożywcze, ubrania, kosmetyki. Część z nich (zwłaszcza te firmowe) taniej kupimy w zagranicznych sklepach; dziś taka oszczędność jest możliwa bez wyjazdów, kupować zagraniczne produkty możemy przez internet.

Zakupy w sieci się opłacają


Zdecydowana większość z nas przekonała się już do zakupów przez internet – w sieci kupuje ok. 70% Polaków! Nikt nie musi nas więc już namawiać i tłumaczyć, że taka forma zakupów jest nie tylko wygodniejsza (klik – zamawiamy, dryń – to listonosz z naszym zamówieniem!), ale i dużo bardziej oszczędna. Kupując przez internet możemy znaleźć tańsze odpowiedniki, mało popularne sklepy czy najróżniejsze promocje. Niejednokrotnie oszczędzamy także na zakupach towarów markowych – zakup w sieci jest tańszy o marże dla sprzedawców czy koszty prowadzenia punktu sprzedaży.


Co kupimy taniej w USA, a co na Wyspach?


Niekoniecznie jednak potrafimy (lub też chcemy) zaufać zakupom w zagranicznych sklepach internetowych – korzysta z nich tylko 16% Polaków. Wbrew uprzedzeniom, jest to naprawdę opłacalne: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Niemczech wiele produktów kupimy o wiele taniej niż w naszych rodzimych e-sklepach. Poza tym dostaniemy tam także towary, które po prostu do Polski jeszcze nie trafiły lub nie trafią wcale.
Nie ograniczając się do kupowania w polskich sklepach, otwierają się przed nami miliony nowych możliwości. Sezonowe promocje oraz coroczne wyprzedaże pozwalają nam za niską cenę kupować produkty, które z polskich sklepów zniknęły w okamgnieniu i są po prostu nieosiągalne. Kupując kosmetyki w Ameryce, poznasz dobrze markę, zanim ona w ogóle wejdzie na polski rynek. Za parę złotych kupimy unikatowe ubrania, a za kilkadziesiąt nowy smartfon.


Nikt się nie zdziwi, jeśli powiemy, że elektronikę najtaniej kupimy w Chinach. Jednak pozostałe dane zebrane do badań IPSOS mogą Was zaskoczyć: za kosmetyki w USA zapłacimy o 25% mniej niż u nas, za elektronikę o 35%, za gry i zabawki o 50%, a za ubrania aż 55% taniej! Podobnie sytuacja wygląda, jeśli porównamy nasze rodzime ceny z niemieckimi (elektronika o 16% tańsza, odzież o 52%) oraz z brytyjskimi (ubrania kupimy nawet o 65% taniej!).


Jak zaoszczędzić i nie stracić?

Wybierając się na zagraniczne e-zakupy nie spieszmy się. Przeczytajmy kilka razy warunki transakcji (zwłaszcza że regulaminy są w obcym języku, zazwyczaj angielskim), skonsultujmy się z kimś, kto już dokonywał takich zakupów, ewentualnie możemy poszukać informacji na forach internetowych. Nie bójmy się pytać – mamy styczność z czymś nowym, z zupełnie innymi sklepami, sposobem składania zamówienia czy metodami płatności.

Pamiętajmy, że sprzedawca podlega regulacjom prawnym kraju, w którym sklep ma siedzibę – a zasady reklamacji i zwrotu towaru mogą zasadniczo się różnić w zależności od danego państwa. Warto sprawdzić czy kupując np. tablet czy telefon, mamy możliwość naprawy w Polsce, czy musimy odsyłać go do kraju z którego zamawiamy.


Płatności za zagraniczne zakupy


Dziś zakupy w zagranicznych sklepach internetowych są niemalże tak samo proste jak w polskich. Jedyna różnica polega na płatności – do wyboru mamy kilka form. Na stronach zagranicznych sklepów internetowych zakładki dotyczące płatności są zazwyczaj opatrzone napisem „Payment Method” lub „Payment Options”. Najczęściej wybieranymi są karty kredytowe oraz e-przelewy (np. poprzez konto PayPal).
Podczas takiej płatności dochodzi do automatycznego przewalutowania naszych środków, ponieważ docelowo płacimy w walucie obcej. Zazwyczaj kurs ustalony przez bank jest dla nas mało korzystny. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy okazuje się więc założenie konta walutowego i samodzielne zaopatrywanie się w walutę obcą. Najbardziej korzystne kursy oferują kantory internetowe. Zakup walut w kantorach internetowych jest szybki, bezpieczny i wygodny. Oszczędność do prawie 10% na wymianie gwarantowana.


Zagraniczne przesyłki a cło


Międzynarodowe zakupy w internecie są wygodne i proste. Za pomocą kilku kliknięć myszki możemy kupić produkty z drugiego końca świata. Najczęściej decydujemy się na zakupy w sklepach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Chinach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, np. przesyłki – niejednokrotnie są one wysokie, tylko największe sklepy internetowe mogą sobie pozwolić na oferowanie darmowych wysyłek. Najtaniej będzie zrobić zamówienie wraz z przyjaciółmi i podzielić się kosztami przesyłki.
Kupując za granicą musimy także pamiętać o obowiązujących nas podatkach i cle, które podwyższą cenę za zakupiony towar. Część kupowanych za granicą produktów w ogóle nie podlega ocleniu; do tej kategorii należą m.in. gry, konsole, telefony komórkowe czy też aparaty fotograficzne. Co do zasady, zwolnione z cła są zakupy dokonywane na terenie Unii Europejskiej, o ile dany produkt został dopuszczony do obrotu na tym terenie. Musimy jednak przyjrzeć się wcześniej, skąd towar zostanie wysłany, bo jeśli przykładowo z Chin czy USA, to zapłacimy podatek. W Polsce za zakupy poniżej 150 euro nie zapłacimy cła, a jedynie 23% podatku VAT.UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.