Jak przedstawiają się średnie zarobki w państwach Unii Europejskiej?

W dzisiejszych czasach wyjazdy za pracą, także te zagraniczne, są codziennością. Każdy z nas ma w rodzinie lub wśród przyjaciół kogoś, kto zdecydował się spróbować szczęścia poza Polską. Czasem sami zastanawiamy się, czy nie warto byłoby podążyć tym samym tropem. Zanim jednak podejmiemy tak ważną decyzję, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pomogą nam w tym statystyki, m.in. dotyczące średnich zarobków w państwach UE i innych.

Wydawać by się mogło, że porównanie średnich wynagrodzeń w różnych krajach to sprawa prosta. W praktyce tak jednak nie jest. Porównywać można kwoty brutto, jednak czy naprawdę interesuje nas pensja przed opodatkowaniem? Zwłaszcza, że wysokość podatków i różnych składek potrącana od zarobków, w każdym kraju jest inna. Dużo bardziej ciekawe jest, ile pracownik dostaje ostatecznie "do ręki", czyli kwoty netto. Obciążenia podatkowe w krajach europejskich zależą od różnych czynników. Często inną wysokość podatku zapłaci małżeństwo z dwójką dzieci, a inną bezdzietny singiel. Dlatego też Europejski Urząd Statystyczny EUROSTAT publikując dane nt. średnich zarobków netto podaje je w rozbiciu na kilkanaście kategorii:

 

 • Singiel bez dzieci, zarobki na poziomie 50% AW;
 • Singiel bez dzieci, zarobki na poziomie 67% AW;
 • Singiel bez dzieci, zarobki na poziomie 80% AW;
 • Singiel bez dzieci, zarobki na poziomie 100% AW;
 • Singiel bez dzieci, zarobki na poziomie 125% AW;
 • Singiel bez dzieci, zarobki na poziomie 167% AW;
 • Singiel z dwójką dzieci, zarobki na poziomie 67% AW;
 • Małżeństwo z dwójką dzieci, w którym zarabia jedna osoba, zarobki na poziomie 100% AW;
 • Małżeństwo z dwójką dzieci, w którym zarabiają dwie osoby, zarobki jednej na poziomie 100% AW, zarobki drugiej na poziomie 33% AW;
 • Małżeństwo z dwójką dzieci, w którym zarabiają dwie osoby, zarobki jednej na poziomie 100% AW, zarobki drugiej na poziomie 67% AW;
 • Małżeństwo z dwójką dzieci, w którym zarabiają dwie osoby, zarobki jednej na poziomie 100% AW, zarobki drugiej na poziomie 67% AW;
 • Małżeństwo bez dzieci, w którym zarabiają dwie osoby, zarobki jednej na poziomie 100% AW, zarobki drugiej na poziomie 33% AW;
 • Małżeństwo bez dzieci, w którym zarabiają dwie osoby, zarobki jednej na poziomie 100% AW, zarobki drugiej na poziomie 100% AW.

Zanim przejdziemy do konkretnych kwot, wyjaśnijmy jeszcze, co oznacza tajemniczy skrót "AW". „AW” to "average worker", czyli statystyczny pracownik. Jeżeli więc w tabeli mowa będzie o osobie, która otrzymuje "zarobki na poziomie 50% AW", to będziemy mieć dla niej podaną sumę zarobków netto, przy założeniu, że jej zarobki brutto wynoszą 50% wynagrodzenia brutto osiąganego przez statystycznego pracownika. Do przeliczenia kwot z EUR na PLN oparto się na kursie internetowego serwisu wymiany walut ergokantor.pl z dnia 09.02.2017 r. godz. 08:03.

Nie będziemy oczywiście analizować wszystkich wyżej wymienionych kategorii. Skupimy się jedynie na dwóch wybranych. Osoby, które mają ochotę zapoznać się z danymi dla wszystkich kategorii, mogą to zrobić pobierając dane z EUROSTAT-u, lub korzystając z tabeli umieszczonej pod TYM linkiem.

Małżeństwo z dwójką dzieci, w którym zarabiają dwie osoby, zarobki jednej na poziomie 100% AW, zarobki drugiej na poziomie 67% AW

Aktywne zawodowo małżeństwo z dwójką dzieci to nie tylko wymarzony model życia dla wielu osób, ale także dla polityków, którzy z jednej strony chcieliby, aby możliwie dużo ludzi pracowało (i płaciło składki oraz podatki), a także by rodziło się dużo dzieci. W którym kraju sytuacja takich rodzin będzie najlepsza pod względem zarobków netto?

 

 

Zdecydowanym liderem jest Luksemburg z rocznymi zarobkami netto rodziny przekraczającymi 77 tys. euro, czyli 6,4 tys. euro miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki to... 27,6 tys. zł miesięcznie. Nie trzeba być ekonomistą by stwierdzić, że do zarobków z Luksemburga polskim rodzinom jest jeszcze daleko. W Polsce aktywne zawodowo małżeństwo, przy tych samych założeniach, zarobi 15,6 tys. euro, a więc 1,3 tys. euro miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki to przeszło 67 tys. zł rocznie, czyli 5,6 tys. zł miesięcznie.

Niestety, polskiej rodzinie uciekł nie tylko jej odpowiednik z Luksemburga, ale podobne małżeństwa z prawie całej UE. Gorszymi zarobkami muszą się bowiem zadowolić tylko na Słowacji, Węgrzech, Litwie oraz w Rumunii i Bułgarii. Tak, niestety prześcigają nas nawet Chorwaci i Czesi (nieznacznie), a także Estończycy, Łotysze, Słoweńcy czy Portugalczycy (już bardziej wyraźnie, bo o przeszło 1 tys. zł miesięcznie).

Sytuacja polskiej rodziny przedstawia się także kiepsko na tle unijnej średniej, gdzie średni łączny dochód netto wynosi w przeliczeniu 15,9 tys. zł miesięcznie. Nie ma sensu także porównywać się np. ze Stanami Zjednoczonymi (22 tys. zł miesięcznie) czy Japonią (18 tys. zł miesięcznie). Może chociaż nieco lepiej będzie przedstawiała się sytuacja wśród singli?

Singiel bez dzieci, zarobki na poziomie 50% AW

Jako drugą kategorię do analizy wybieramy bezdzietnego singla z zarobkami na poziomie 50% AW. Jest to przypadek najbardziej przypominający młodego człowieka, który dopiero wchodzi na rynek pracy. Nie ma dzieci, ale też kiepsko zarabia w stosunku do średnich zarobków w całej gospodarce.

 

 

W Luksemburgu nasz statystyczny singiel zarobi w przeciągu roku 22,8 tys. euro, czyli blisko 1,9 tys. euro miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki da to 98 tys. zł, czyli 8,2 tys. zł miesięcznie. O takich zarobkach w Polsce można oczywiście tylko pomarzyć. W praktyce można bowiem liczyć na łączny dochód roczny wynoszący 4,6 tys. euro netto, czyli... 387 euro miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki daje to kwotę 20 tys. zł rocznie czyli 1,7 tys. zł netto. Niestety tak samo jak w przypadku omawianej w poprzedniej części artykułu rodziny, gorzej prezentują się tylko zarobki na Słowacji, Węgrzech, Litwie oraz w Rumunii i Bułgarii. O europejskiej średniej wynoszącej 4,9 tys. zł miesięcznie nie ma nawet co wspominać.

Jak widać, polskim zarobkom daleko jest jeszcze do europejskiego poziomu. Na pocieszenie, warto pamiętać, że wysokość zarobków netto to nie wszystko. Przeanalizować również należy średni poziom kosztów życia w danym kraju: czynsze, koszt żywności, benzyny itd. Osoby zamożne szczycą się wysokimi zarobkami oraz wielką dbałością o wysokość swoich kosztów!UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.