Jak najtaniej przesłać pieniądze zarobione za granicą do Polski?

Polacy zarabiają za granicą miliardy złotych rocznie, a część tych pieniędzy wydawana jest w Polsce. Jak przesłać obcą walutę do kraju, by stracić jak najmniej?

W 2015 roku przeciętny polski emigrant zarobił 6.990,40 zł w ciągu miesiąca. Najwięcej zarabiają Polacy u naszych zachodnich sąsiadów – w sumie Niemcy wypłacili nam w ubiegłym roku aż 29 mld zł. Nieco mniej zarobiliśmy na Wyspach Brytyjskich – 27,3 mld zł. W innych krajach, popularnych wśród emigrantów, łączne zarobki naszych rodaków nie są aż tak imponujące – w Irlandii, Holandii, Belgii i Austrii zarobiliśmy w sumie 14,11 mld zł.[1]

Zarobki na emigracji są na tyle duże, że wyjeżdżający do pracy Polacy nie wszystko wydają w kraju, w którym pracują – część zarobków trafia do ich polskich rodzin, część wydają dopiero po powrocie na stałe do naszego kraju, decydując się na większy, jednorazowy wydatek (mieszkanie, samochód, wesele, własna firma). Gdy ma się zgromadzony większy kapitał, nie zawsze myśli się o tym, by poszukać najtańszej formy przesłania pieniędzy do Polski. A warto wiedzieć, że wybierając na chybił trafił sposób przekazania pieniędzy na polskie konto, możemy uszczuplić znacznie swój kapitał. Jak więc najbardziej korzystnie przesłać zarobione pieniądze do kraju? Porównajmy różne możliwości.

Przypuśćmy, że przesyłamy z Wielkiej Brytanii do Polski 1000 funtów (szterlingów) i chcemy to zrobić możliwie szybko, przez Internet, KORZYSTNIE, a pieniądze przelewamy z własnego rachunku bankowego. Ile otrzymamy w złotówkach, w zależności od tego, jaki sposób przekazania pieniędzy wybierze nadawca? Przyjrzyjmy się trzem metodom przekazywania pieniędzy – przelewom bankowym, przekazom Western Union i wykorzystaniu serwisu internetowej wymiany walut.

1. Przelew SWIFT

Najmniej kłopotliwym sposobem przekazania pieniędzy wydaje się być przelanie ich po prostu z jednego konta na drugie, tak jak to robimy w obrębie jednego kraju. Niestety, gdy w grę wchodzą przelewy międzynarodowe, sprawa zaczyna się komplikować. Zagraniczne przelewy można wykonywać w dwóch systemach – SEPA i SWIFT. Niestety pierwszy z nich dostępny jest jedynie wtedy, gdy walutą przelewu jest Euro, a transakcja dokonywana jest w jednym z 32 krajów (wszystkie kraje UE oraz Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria). Jeśli chcielibyśmy przekazać bliskiej osobie funty, zarobione w Wielkiej Brytanii, musimy skorzystać z przelewu SWIFT. Podczas gdy za przelew SEPA w wielu bankach zapłacimy symboliczną kwotę kilku złotych, przelew SWIFT kosztować będzie znacznie więcej. W zależności od banku, trzeba liczyć się z prowizją w wysokości nawet 1% przelewu.

Nie tylko wysokością opłaty za przelew powinniśmy się martwić, ale przede wszystkim wysokością kursu wymiany waluty w banku. Banki stosują wysokie spready (różnica między ceną kupna a sprzedaży waluty), w związku z tym, wymieniając 1000 funtów w popularnych w naszym kraju bankach otrzymamy odpowiednio: 4 941,30 zł (PEKAO SA), 4 979,00 zł (Bank Millenium), 4 978,90 zł (BZ WBK) czy 4 960,40 zł (mBank).[2]

 

2. Przekaz Western Union

Wśród Polaków mieszkających za granicą popularnym sposobem przekazywania pieniędzy jest przelew przez Western Union. Dzięki tej instytucji można przekazywać pieniądze między krajami z całego świata, nawet tak egzotycznymi jak Republika Zielonego Przylądka czy Samoa. Odbiorca pieniędzy może otrzymać przelew na konto bankowe lub wybrać się po gotówkę np. do kiosku, czy jednego z wyznaczonych punktów z logo WU. Nadawca z kolei może użyć karty kredytowej, wykonać przelew, a także wpłacić gotówkę, która zostanie przekazana jego bliskiemu za granicą.

To wygodne, ale niestety nie tanie. Chcąc przelać 1000 funtów z konta w Wielkiej Brytanii bezpośrednim przelewem na konto w Polsce zapłacimy 2,9 funta prowizji. Wydaje się niewiele, ale Western Union zarabia także na mało korzystnych dla Klienta kursach wymiany walut. Osoba, która otrzyma nasz przelew 1000 GBP będzie mogła wypłacić zaledwie 5083,49 zł.

 

3. Wykorzystanie kantoru internetowej wymiany walut

W kantorze internetowym ergokantor.pl nie ma żadnej prowizji od wymienianej kwoty, ani opłat za przesyłane pieniądze. Jedyne koszty to ewentualne koszty Twojego banku. Znajdziesz tu natomiast naprawdę korzystne kursy walut! Korzystając z ergokantor.pl musimy tylko posiadać bezpłatne konto założone w serwisie oraz dwa numery rachunków bankowych – swój i odbiorcy przekazu, w odpowiednich walutach. Jeśli więc emigrant z Wielkiej Brytanii chce przesłać zarobione funty rodzinie z Polski, wystarczy, że poda na ergokantor.pl numer konta odbiorcy przelewu w Polsce.

A jaką kwotę otrzyma odbiorca, gdy nadawca wymieni dla niego 1000 funtów? Łatwo to policzyć, korzystając z kalkulatora korzyści lub mnożąc podany na stronie kurs funta przez 1000 – w złotówkach otrzymamy 5.141,10 zł[3]. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, że w kantorze internetowym kursy zmieniają się co 15 sekund, więc można je na bieżąco obserwować i zdecydować się na dokonanie transakcji wymiany waluty wtedy, gdy kurs będzie najbardziej dla nas korzystny. W bankach i Western Union nie mamy takiej możliwości.

Z tego prostego porównania wynika, że kantor internetowy, choć na ogół służy do kupna lub sprzedaży waluty, potrzebnej np. na zagraniczny wyjazd lub zakupy, równie dobrze sprawdzi się, gdy chcemy przesłać do Polski pieniądze zarobione za granicą. Różnice w cenie transakcji już przy kwocie 1000 funtów sięgają ok. 200 złotych, a gdy w grę wchodzić będzie większy kapitał, odkładany np. z myślą o kupnie mieszkania, oszczędności, wygenerowane dzięki wykorzystaniu kantoru internetowego, mogą być zaskakująco duże!

 

[1] źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,147666,20046597,za-granica-polacy-zarabiaja-krocie-wiemy-gdzie-najwiecej.html?disableRedirects=true

[2] kursy na dzień 17.11, godz. 10.30

[3] kurs z dn. 17.11.2016, godz. 10.30UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.