Eksportujesz? Pomagamy oszczędzać na wymianie walut!

Kursy walut oferowane Klientom przez banki od kursów walut w kantorach internetowych różnią się z pozoru niewiele, bo o kilkadziesiąt-kilkaset pipsów*. Ale te kilka przysłowiowych „groszy” pozwala eksporterom wygenerować dodatkowe oszczędności – nawet rzędu kilku tysięcy złotych co miesiąc.

*Pips to najmniejsza wartość zmiany kursu walutowego i oznacza cyfrę, występującą na czwartym miejscu po przecinku, czyli 0,0001. Gdy dla notowań PLN/EUR zmienią się wartości z 4,4393 na 4,4363, czyli o wartość 0,0030, to znaczy, że kurs obniżył się o 30 pipsów. Tak rozumiana wielkość punktów pips daje możliwość dość szybkiej kalkulacji zysku bądź straty. Przykładowo przy kwocie 100 tys. EUR zmiana o 30 pipsów to równowartość 300 PLN, zmiana o 300 pipsów to równowartość 3 000 PLN .

Polskie przedsiębiorstwa eksportują coraz chętniej i na coraz bardziej odległe rynki. Według raportu przygotowanego przez firmę doradczą Grant Thornton, z roku na rok wartość eksportu rośnie o ok. 5,2 proc. Polscy eksporterzy otwierają się na nowe rynki – przewiduje się, że w najbliższych latach zwiększy się wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Ameryki Południowej, ale także z krajami europejskimi spoza UE (Norwegia, Serbia, Czarnogóra, Białoruś).[1]

Wbrew pozorom w czasach internetu eksport nie jest już dostępny tylko dla największych firm, zatrudniających setki czy tysiące pracowników. Wystarczy bowiem sprzedawać swoje produkty przez internet, a ofertę kierować nie tylko do polskich klientów, ale też do zagranicznych odbiorców. Nie trzeba przy tym mieć oddziałów w innych krajach czy przedstawicieli handlowych, bo wysyłkę można prowadzić z polskiej centrali firmy. Trzeba za to mieć konto walutowe i umożliwić odbiorcom płatności w walutach, które obowiązują w ich kraju. Dla polskich eksporterów przyjmowanie płatności w takich walutach jak euro, dolary czy funty może wiązać się z ryzykiem straty jeśli kurs rynkowy danej waluty się waha. Jak to możliwe? Wystarczy szybka kalkulacja i porównanie kursów walut, by wiedzieć, jak oszczędzić na wymianie waluty.

Kursy w bankach nie zachęcają

Pierwszym miejscem, w którym odruchowo chcielibyśmy wymienić walutę jest bank, w którym posiadamy firmowe konto walutowe. Załóżmy, że nasza firma zajmuje się eksportem biżuterii do kilku krajów ze strefy euro. Produkty przez nas sprzedawane są ekskluzywne i przynoszą spore zyski – średnio 15 tysięcy euro miesięcznie. Sprawdźmy zatem gdzie najbardziej korzystnie wymienimy zarobioną walutę na złotówki, porównując kursy kilku dużych banków i kantoru ergokantor.pl (szczegóły w tabeli, kursy banków na podstawie danych z money.pl).

 

Porównanie kursów w bankach

 

Jak widać różnice w kursach walut są wysokie - od kilku do kilkunastu groszy na jednej jednostce waluty. Im wyższa kwota wymiany tym wyższa oszczędność na wymianie waluty w serwisie internetowej wymiany walut. Miesięczny zysk firmy eksportującej biżuterię mógłby wynosić niewiele ponad 63 tys zł jeśli wymienimy walutę w Alior Banku lub prawie 65,9 tys jeżeli wymiany dokonamy w ergokantor.pl. To oszczędność aż 2 859 złotych co miesiąc!

Taka suma pozwala na przykład na zatrudnienie dodatkowego pracownika, który może zająć się marketingiem lub na zwiększenie wydatków na reklamę naszej firmy.

Kiedy jeszcze warto skorzystać z kantoru internetowego w biznesie?

Skoro eksportujesz swoje towary to prawdopodobnie raz na jakiś czas musisz także opłacać faktury w obcych walutach. Mogą to być faktury za usługi transportowe, za licencję oprogramowania albo… outsourcing call center, jeśli Twój sklep internetowy jest na tyle duży, że będzie potrzebować infolinii w kraju, w którym sprzedajesz produkty. Płatności za takie usługi prawdopodobnie będziesz rozliczać także w obcej walucie. Zanim wymienisz złotówki na euro lub pozwolisz, by bank sam przewalutował kwotę przelewu, sprawdź, jak dużo możesz oszczędzić samemu wymieniając walutę poprzez ergokantor.pl. Na ergokantor.pl zarówno kursy kupna, jak i sprzedaży każdej z 13 walut są znacznie bardziej korzystne niż w bankach czy stacjonarnych kantorach. Sprawdź i przelicz swoją oszczędność w KALKULATORZE KORZYŚCI na stronie www.ergokantor.pl:

 

kalkualator korzyści wymiany walut

 

Jak widać na przykładach, niezależnie od tego którą z walut wybierzemy, zawsze wymiana w banku będzie mniej opłacalna. A zatem korzystanie z kantorów internetowych opłaca się wszystkim eksporterom, bez względu na to, z jakimi państwami nawiązują kontakty handlowe i w jakich walutach przyjmują rozliczenia.

Oszczędzaj nie tylko pieniądze, ale i czas

Oszczędności finansowe są widoczne gołym okiem, ale nie zawsze bierzemy pod uwagę też to, że dzięki wymianie walut online oszczędzamy nasz czas. Aby kupić czy sprzedać walutę nie trzeba wychodzić z siedziby firmy – cała transakcja zajmuje kilka minut i przebiega w całości bezgotówkowo, przez internet. Nie wymaga przy tym żadnych fachowych umiejętności ze strony osoby, która dokonuje wymiany waluty, bo cały proces podobny jest do zakupu w sklepie internetowym lub płacenia rachunków przez system bankowości internetowej.

Dlaczego kantor internetowy tak bardzo się opłaca?

Kantory internetowe działają w oparciu o niższe spready (różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży waluty) niż banki.

Uznane na rynku internetowe kantory (np. ergokantor.pl): nie pobierają żadnej prowizji od wymiany walut oraz obsługują bezpłatnie przelewy do kilkunastu najbardziej popularnych banków na rynku.

Aby skorzystać z wymiany walut przez internet, trzeba założyć darmowe konto w kantorze internetowym. Podczas rejestracji podajemy jedynie niezbędne dane wymagane do dokonywania przelewów, adres mailowy i numer telefonu. Po rejestracji należy dodać numery kont – złotówkowe i walutowe.

Kantory internetowe to pełne bezpieczeństwo – unikamy ryzyka związanego z obrotem gotówkowym. Kantory internetowe podlegają kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – a to oznacza, że wszelkie podane informacje nie mogą być nikomu udostępnione bez naszego zezwolenia. Wszystkie informacje i dane są szyfrowane i zabezpieczone za pomocą protokołów SSL – podobnie jak w internetowych systemach bankowych. Zabezpieczenia te możemy zobaczyć „gołym” okiem, przy wejściu na stronę. Jesteśmy bezpieczni jeśli przed adresem strony serwisu widzimy „https”, zielony pasek oraz symbol zamkniętej kłódki.

Zarejestruj się i zacznij oszczędzać! 

[1] Źródło: https://www.msp.gov.pl/pl/przeksztalcenia/serwis-gospodarczy/wiadomosci-gospodarcze/29987,Polski-eksport-ciagle-rosnie-juz-teraz-nasze-towary-na-rynkach-ponad-200-panstw.pdfUWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.