8 sposobów na zadbanie o finanse na wakacjach

Sposobów na oszczędzanie podczas zagranicznych wakacji jest wiele. Do wyboru mamy przecież różne opcje transportu, noclegu czy wyżywienia. Wiele możemy zaoszczędzić także na odpowiednich przygotowaniach.

Rozsądny wybór miejsca pobytu

Popularne porzekadło mówi: „nieważne gdzie, ważne z kim”. Co ciekawe, ma ono także swój wymiar finansowy. Jeżeli wybieramy się do Bułgarii zastanówmy się, czy aby na pewno muszą to być sławne Złote Piaski czy popularny Słoneczny Brzeg. W dużych kurortach przeważnie wszystko będzie droższe – noclegi, restauracje, sklepy. Tymczasem, gdy wybierzemy jako urlopową destynację nieco mniej znaną miejscowość, możemy na wszystkim sporo zaoszczędzić. Czasem wystarczy ulokować się dosłownie o kilka czy kilkanaście kilometrów od znanego kurortu, a różnica w cenach będzie już odczuwalna!

Wymiana walut w kantorze internetowym

Zagraniczne wakacje oznaczają konieczność zakupu obcej waluty. Nastręcza nam to czasem pewne problemy: przede wszystkim nie wiemy, ile dokładnie pieniędzy potrzebujemy. Trudno bowiem zgadnąć, ile  możemy wydać na miejscu przeznaczenia, ile na realne potrzeby, a ile na zakupowe zachcianki. Im więcej osób zabieramy, tym niepewność większa. Wymienimy za mało pieniędzy – w zagranicznym kurorcie ceny w kantorach nie będą dla nas korzystne. Gdy zaś kupimy za dużo obcej waluty, stracimy na jej sprzedaży po powrocie lub będziemy na siłę wydawać ją pod koniec urlopu. A co gdy będziemy płacić kartą do rachunku złotówkowego? Przy każdej transakcji bank przeliczy kwotę, którą chcemy wydać w miejscowej walucie najpierw na euro, a dopiero potem z euro na złotówki i taką sumą obciąży nasze konto. Kursy takiego podwójnego przewalutowania nie są dla nas korzystne, a bank może też doliczyć jakieś dodatkowe opłaty!

Na szczęście znamy rozsądne rozwiązanie tego problemu: wystarczy założyć w banku rachunek w walucie kraju, do którego się udajemy i zamówić do niego zwykłą kartę debetową. W ten sposób każdą transakcję bezgotówkową rozliczać będziemy bez podwójnego przewalutowania, a często będziemy mogli też skorzystać z bezprowizyjnych wypłat gotówki w bankomatach. To rozwiązanie ma jeszcze jeden duży plus -walutę do zasilenia konta walutowego kupimy oczywiście po korzystnym kursie w internetowym serwisie  wymiany walut. Nie dość, że kupimy walutę po świetnym kursie, to jeszcze możemy dokonywać tego stopniowo - gdy widzimy, że wkrótce skończą nam się środki, po prostu logujemy się na ergokantor.pl z komputera lub smartfona i kupujemy taką ilość waluty, jaka jest nam potrzebna. Środki na naszym koncie walutowym pojawią się w ciągu kilkunastu minut. Jeżeli akurat nie mamy dostępu do internetu, a jesteśmy już Klientami ergokantor.pl - transakcję możemy także zlecić dzwoniąc pod specjalny numer telefonu.

Zakupy zróbmy przed wyjazdem

Dzieciaki uwielbiają pływać na materacu czy dmuchanym krokodylu? Ty najlepiej relaksujesz się na leżaku? Na wakacjach przyda się piłka? Wszystkie te rzeczy przed wyjazdem w Polsce kupimy znacznie taniej, niż przy plaży za granicą. Wiele oczywiście zależy od tego, czy jedziemy własnym samochodem, czy lecimy samolotem, w którym waga bagażu podlega ograniczeniom. Sporo możemy zaoszczędzić jednak także na kupieniu w Polsce rzeczy mniejszych np. kremu do opalania, kosmetyków, leków, okularów przeciwsłonecznych, czapeczki z daszkiem, klapek czy specjalnych butów do wchodzenia do wody na kamienistej plaży.

 

Ubezpiecz się, sprawdź przepisy

Przed wyjazdem na wakacje zaopatrzmy się w wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia bezpłatnie, kartę EKUZ i dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Koszty niespodziewanej wizyty u lekarza, czy co gorsza hospitalizacji za granicą, mogą nas bowiem bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć, gdy nie będziemy mieć ubezpieczenia.

Jeżeli na miejsce wypoczynku planujemy dotrzeć samochodem sprawdźmy przepisy drogowe jakie obowiązują także w krajach tranzytowych. W niektórych krajach wymagane jest posiadanie np. kamizelki odblaskowej dla każdego pasażera. W polskim hipermarkecie zapłacimy kilka złotych za sztukę, a za jej brak za granicą możemy dostać nawet kilkadziesiąt euro mandatu. Warto więc pomyśleć o tych sprawach wcześniej.

Dojazd

Jeżeli na wakacje udajemy się samochodem, korzystając z internetu, rozplanujmy tankowania, szczególnie jeżeli mamy w aucie instalację LPG. Poza Polską nie jest to tak popularne paliwo, czasem trzeba przejechać kilkaset kilometrów zanim napotkamy stację z LPG. Tankowania warto planować przed wyjazdem także dlatego, że ceny benzyny w różnych krajach różnią się znacząco. Po co więc tankować w kraju, w którym jest drogo?

Zastanówmy się też, czy warto wybrać trasę szybszą, ale dłuższą (spalimy więcej paliwa) i autostradową (opłaty za odcinki i winiety) czy może lepiej jechać trasą wolniejszą, ale krótszą (mniejsze spalanie) i po bezpłatnych drogach o standardzie krajowym.

Wybierając się w wakacyjną podróż samolotem czy pociągiem szukajmy promocji. Jeśli kupujesz bilety z dużym wyprzedzeniem czasowym z pewnością otrzymasz niższą cenę. Kolej oferuje także ciekawe rozwiązanie InterRail Global Pass. Jest to bilet, dzięki któremu możemy podróżować bez ograniczeń po wielu europejskich krajach. Można go nabyć w dwóch wariantach:

  • flexi – możemy korzystać z pociągów przez 5 z 10 dni lub 10 z 22 dni,
  • continuous – bilet jest ważny po prostu przez 15 lub 22 dni albo przez cały miesiąc.

Dostępne są także bilety jednokrajowe, jedynie w opcji flexi, na 3, 4, 6 lub 8 dni.

Noclegów szukajmy samodzielnie

Aby znaleźć dobry nocleg nie trzeba korzystać z pośrednictwa biur podróży. Ofert można szukać samodzielnie w internecie. Osoby bardziej odważne mogą pomyśleć o tym, by w ogóle nie rezerwować pokoju i poszukać noclegu dopiero po dojechaniu na miejsce. Warto także korzystać z promocji, jakie organizują sieci hotelowe oraz zaglądać do serwisów grupowych zakupów.

Wybierając się na południe Europy śmiało można spoglądać w kierunku kempingów, nawet jeżeli nie posiadamy namiotu. Duże kempingi przypominają dzisiaj ośrodki wczasowe – można wynająć tam domek, przyczepę kempingową, namiot, a na terenie obiektu znajdziemy basen, przystań żeglarską z wypożyczalnią sprzętu, animacje dla dzieci, boiska, korty, tory wakeboardingowe oraz sklep spożywczy, fryzjera czy nawet studio tatuażu! Ceny na kempingach bywają niższe niż na prywatnych kwaterach czy w hotelach, chociaż nie jest to już regułą. Generalnie im kemping większy i posiadający więcej atrakcji, tym droższy.

Wyżywienie

Pod tym względem czasem najtańsze będzie po prostu skorzystanie z hotelowej oferty all inclusive. W prywatnych kwaterach coraz częściej możemy spotkać też oferty ze śniadaniem w cenie, które nie są dużo droższe od tych obejmujących sam nocleg. Jeżeli zdecydujemy się żywić na własną rękę, starajmy się samodzielnie przygotowywać śniadania. Pasztety, wędliny czy sery w paczkach, możemy zabrać ze sobą z Polski lub kupić w marketach, których za granicą także jest dużo. Oprócz nich do smacznego śniadania potrzebujemy już tylko świeżego pieczywa i sezonowych warzyw, które powinny nie być przesadnie drogie.

Na wakacjach można też samemu gotować chociaż część obiadów. Oczywiście pod warunkiem, że na kempingu lub w wynajmowanym apartamencie jest kuchnia. Przeważnie będzie to tańsza opcja niż jedzenie w restauracjach. Od tej zasady są jednak wyjątki: na przykład w Chorwacji mięso w sklepach bywa drogie, więc czasem po prostu bardziej opłaca się iść na obiad to zwykłej, niedrogiej restauracji, niż gotować samodzielnie.

Zachowajmy rozsądek przy kupnie pamiątek

Im dalej na południe, tym sprzedawcy bardziej żywiołowo zachęcają nas do nabywania różnych rzeczy w kramach i na straganach. Czasem kupujemy coś dla świętego spokoju, czasem po prostu dajemy się ponieść zakupowemu szaleństwu. Jest to jednak najkrótsza droga do wakacyjnej ruiny finansów. Nabywając każdą pamiątkę lub prezent dla rodziny czy przyjaciół, zastanówmy się, czy ta rzecz faktycznie będzie przydatna i nie trafi czasem na półkę jako „zbieracz kurzu”. Dobrym pomysłem może być więc po prostu przywiezienie lokalnych specjałów – hermetycznie zapakowanej wędliny, lokalnej oliwy, wina, przysmaków w słoikach czy ciekawego piwa, które na południu często można kupić w dużych, nawet 2,5 litrowych butelkach. Nie wydamy "majątku", a z prezentów będzie na pewno pożytek. Każdy obdarowany będzie mógł poczuć klimat. UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.