10 sposobów na sprawdzenie, czy Twój kantor internetowy jest bezpieczny

Kantory internetowe, podobnie jak e-sklepy, działają w Polsce od kilku lat, a mimo to wciąż wiele osób ma obawy o to, czy kantor, któremu powierzają swoje pieniądze, na pewno jest bezpieczny. Wiarygodność kantoru internetowego można sprawdzić w kilka chwil i na wiele sposobów.

Cena waluty i oszczędności są ważne – ale jeśli chcesz mieć pewność, że kantor internetowy, który wybrałeś, jest rzetelną i wiarygodną firmą, sprawdź go na jeden (lub wszystkie!) z 10 sposobów.

1. Wyszukaj dane kontaktowe na stronie internetowej kantoru

To pierwszy krok, jaki warto wykonać – sprawdzić, czy kantor na swojej stronie ma zakładkę „O nas” lub „Kontakt”, w której znajdują się dane firmy, będącej właścicielem kantoru. Jeśli jest tam tylko formularz kontaktowy lub niewiele mówiące adresy e-mail, to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Jeżeli zaś firma podaje pełne dane (nazwa, numer NIP, numer KRS – jeśli go posiada, numer REGON, adres, numer telefonu) – to znaczy, że nie ma nic do ukrycia.

 

2. Sprawdź, jaka jest forma prawna firmy

Nie ma nic złego w tym, że kantor prowadzony jest jako jednoosobowa działalność gospodarcza (poznasz to po tym, że do nazwy firmy dopisane jest imię i nazwisko jej właściciela, np. Kantor Super Jan Kowalski). Musisz tylko wiedzieć, że jeśli właścicielem kantoru jest osoba fizyczna to właściciel odpowiada za swoje zobowiązania do wartości swojego majątku. Jak duży jest ten majątek? Tego nie wiadomo. Natomiast spółki prawa handlowego, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadają kapitał zakładowy, który uwidoczniony jest w KRS, często jego wysokość jest podana przy danych firmy.

3. Sprawdź, jak długo działa firma

Posiadając dane rejestrowe firmy możesz dowiedzieć się kto prowadzi/zarządza firmą, jak długo działa na rynku. Dane jednoosobowej działalności gospodarczej i spółek cywilnych sprawdzisz w rejestrze CEIDG (na stronie: https://prod.ceidg.gov.pl/ ), dane spółek z o.o., spółek jawnych, akcyjnych i komandytowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu ). Stamtąd dowiesz się także czy firma nie jest w stanie upadłości lub czy jej działalność nie jest na przykład zawieszona.

4. Wyszukaj kantor w Rejestrze Działalności Kantorowej

Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) i wymaga wpisu do rejestru.
Organem prowadzącym rejestr działalności kantorowej jest Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Rejestr Działalności Kantorowej jest jawny, co oznacza, że każdy, kto ma dane firmy, może sprawdzić, czy została ona wpisana do rejestru pod adresem: http://www.kantor.nbp.pl/

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa kantor internetowy nie podlega wprost nadzorowi NBP, zgodnie z ustawą podlegają mu kantory stacjonarne. Niektóre jednak z kantorów internetowych prowadzą swoją działalność również jako takie, np. ergokantor.pl i figurują w w/w rejestrze.

5. Sprawdź, czy kantor objęty jest nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego

Wszystkie firmy, które prowadzą usługi płatnicze (dotyczy to też e-kantorów) są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rejestr nadzorowanych podmiotów jest jawny i dostępny przez internet, wystarczy znać dane firmy. Wyszukiwarka podmiotów objętych nadzorem KNF znajduje się pod adresem: http://www.knf.gov.pl/szukaj_podmioty.jsp

6. Sprawdź certyfikat SSL

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy w internecie gwarantowane jest przez szyfrowane połączenia, zabezpieczone odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Serwisy internetowej wymiany walut powinny korzystać z podobnych certyfikatów SSL jak banki, czyli certyfikatu EV SSL (Extended Validation SSL), który gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, nawet przy dużych transakcjach.

7. Sprawdź, czy Twoje dane osobowe są bezpieczne

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r.  o ochronie danych osobowych z późniejszymi zmianami  Administratorzy Danych – kantor internetowy, zgłasza bazę danych osobowych – Klientów, do Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Klient kantoru ma możliwość modyfikacji swoich danych. Dane osobowe Klienta nie mogą być nikomu przekazywane bez Jego zgody.

8. Zobacz z iloma bankami współpracuje kantor

Niektóre kantory internetowe posiadają rachunki bankowe w 3-4 bankach, inne w kilkunastu. Im więcej banków kantor obsługuje bezpośrednio tym taniej i wygodniej dla Ciebie – z reguły przelewy pomiędzy rachunkami kantoru i kontem Klienta w tym samym banku są bezpłatne, a przelewy szybsze!

9. Odszukaj na stronie kantoru czy posiada on certyfikaty rzetelności

Firmy, które zdobywają certyfikaty rzetelności (np. „Rzetelna Firma”, „Firma Wiarygodna Finansowo”) chętnie chwalą się nimi na swojej stronie internetowej. Certyfikaty są wydawane przez niezależne rynkowe  instytucje opiniotwórcze. Każda firma aplikując o wydanie takiego certyfikatu musi wykazać się bardzo dobrą opinią na rynku, wiarygodnością finansową, brakiem jakichkolwiek zaległości płatniczych i innych.   Szukaj ikonek potwierdzających certyfikaty na stronie internetowej kantoru.

10. Przeczytaj opinie innych Klientów

Nawet najładniejsza (rzecz względna) strona internetowa i najbardziej korzystne kursy walut nie zdadzą się na nic, jeśli kantor internetowy nie zadba o Wysoką jakość obsługi Klienta. Warto przeglądać serwisy takie jak Opineo.pl w poszukiwaniu opinii o danym e-kantorze (dobre kantory mają odnośniki do opinii na swojej stronie), zaglądać na profile społecznościowe kantorów i sprawdzać opinie innych użytkowników danego kantoru.

Wśród kantorów internetowych na polskim rynku jest spora konkurencja, a nowych e-kantorów z każdym rokiem przybywa. Zanim skorzystasz z oferty tego, który kusi najbardziej korzystnym kursem waluty, sprawdź, czy stoi za nim wiarygodna firma. Warto poświęcić na sprawdzenie kilka minut, by mieć pewność, że swoje pieniądze oddajesz w dobre ręce.

 UWAGA!!! Zmiana numerów rachunków bankowych!

Polecamy bezpłatny ebook o psychologii inwestowania.

Zaoszczędź na wymianie walut nawet do 8%.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wirtualnym biurem prasowym ergokantor.pl

0 prowizji, 0 ukrytych opłat, 0 straty czasu.

ergokantor.pl na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, YouTube bądź na bieżąco.